Güncelleme: Kasım 2026 · Veri: MEB 2026 LGS merkezi yerleştirme sonuçları
Konya liseleri arasında doğru tercihi yapmak için okulların türünü, ilçesini ve son yerleştirmedeki taban puanını birlikte görmek gerekir. Bu rehberde Konya’da LGS puanıyla öğrenci alan fen liselerini, Anadolu liselerini, sosyal bilimler liselerini, Anadolu imam hatip liselerini ve mesleki ve teknik Anadolu liselerini 2026 taban puanları ve yüzdelik dilimleriyle ilçe ilçe topladık.
2027 LGS’ye hazırlanan 8. sınıf öğrencileri için en güncel referans 2026 verileridir. 2027 taban puanları ise sınav ve tercihler tamamlandıktan sonra, 2027 yazında oluşacak. Aşağıdaki tabloları kendi hedef aralığınızı belirlemek için kullanabilirsiniz.
- Konya’nın en yüksek puanlı okulu Meram Fen Lisesi: 477,09 puan, %0,81 yüzdelik dilim.
- Konya’nın ikinci en yüksek puanlı okulu bir imam hatip lisesi: Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL (hazırlık sınıflı program): 473,17 puan, %1,07.
- En yüksek puanlı Anadolu lisesi Meram Anadolu Lisesi: 449,13 puan (%3,16).
- Konya’da merkezi sınavla öğrenci alan 12 fen lisesi var; bunların 9’u ilçelerde.
Konya Fen Liseleri 2026 Taban Puanları
Konya, il genelinde 12 fen lisesiyle geniş bir fen lisesi ağına sahip. Merkezdeki üç fen lisesi (Meram, Selçuklu, Karatay) ilk %2,5’lik dilime hitap ederken; Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Seydişehir gibi ilçelerdeki fen liseleri %5–13 aralığındaki öğrencilere fen lisesi eğitimi alma şansı veriyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban Puan | Yüzdelik Dilim | Kontenjan | 2025 Taban |
|---|---|---|---|---|---|
| Meram Fen Lisesi | Meram | 477,09 | %0,81 | 150 | 479,86 |
| Selçuklu Fen Lisesi | Selçuklu | 465,47 | %1,63 | 120 | 467,79 |
| Karatay Fen Lisesi | Karatay | 455,69 | %2,49 | 120 | 460,35 |
| Ereğli Fen Lisesi | Ereğli | 429,46 | %5,52 | 120 | 433,24 |
| Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi | Akşehir | 420,92 | %6,71 | 90 | 426,83 |
| Fetullah Bayır Fen Lisesi | Beyşehir | 411,20 | %8,17 | 90 | 412,04 |
| Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi | Karapınar | 407,68 | %8,79 | 60 | 411,87 |
| Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi | Seydişehir | 405,34 | %9,17 | 90 | 413,75 |
| Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi | Ilgın | 403,05 | %9,56 | 60 | 406,49 |
| Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi | Çumra | 393,00 | %11,32 | 60 | 388,98 |
| Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi | Kulu | 385,33 | %12,78 | 60 | 383,02 |
| Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi | Cihanbeyli | 342,47 | %22,58 | 60 | 341,11 |
2026’da merkezdeki fen liselerinin puanı 2–5 puan geriledi, Çumra ve Kulu’daki fen liselerininki ise biraz yükseldi.
Konya Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları
Konya’da Anadolu liselerinin en güçlüleri Meram ve Selçuklu’da toplanıyor. Aşağıda merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi programlarını görüyorsunuz. Tüm okulların yıllara göre değişimi ve ilçe analizi için Konya Anadolu Liseleri 2027 taban puanları rehberimize göz atın.
| Okul | İlçe | 2026 Taban Puan | Yüzdelik Dilim |
|---|---|---|---|
| Meram Anadolu Lisesi | Meram | 449,13 | %3,16 |
| Selçuklu Anadolu Lisesi | Selçuklu | 438,64 | %4,36 |
| Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi | Selçuklu | 434,35 | %4,88 |
| Dolapoğlu Anadolu Lisesi (İngilizce) | Selçuklu | 429,44 | %5,53 |
| Dolapoğlu Anadolu Lisesi (Almanca) | Selçuklu | 428,01 | %5,72 |
| Karatay TOKİ Anadolu Lisesi | Karatay | 419,65 | %6,90 |
| Konya Lisesi | Meram | 404,05 | %9,39 |
| Ereğli Lisesi | Ereğli | 389,96 | %11,90 |
| Seydişehir Seyyid Harun Anadolu Lisesi | Seydişehir | 377,41 | %14,39 |
| Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi | Beyşehir | 366,29 | %16,78 |
| Karapınar İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi | Karapınar | 363,28 | %17,46 |
| Kulu Anadolu Lisesi | Kulu | 314,50 | %30,58 |
| Bozkır Anadolu Lisesi | Bozkır | 297,39 | %36,12 |
Köklü Konya Lisesi, 210 öğrenciyle şehrin en büyük kontenjanlı Anadolu lisesi; bu yüzden puanı Meram ve Selçuklu’daki okulların altında kalsa da %9’luk dilimdeki öğrenciler için önemli bir seçenek.
Konya Sosyal Bilimler Liseleri
Sözel alanda güçlü; hukuk, edebiyat, tarih ya da sosyal bilimler okumayı hedefleyen öğrenciler için Konya’da sosyal bilimler liseleri şunlar:
| Okul | İlçe | 2026 Taban Puan | Yüzdelik Dilim | 2025 Taban |
|---|---|---|---|---|
| Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi | Karatay | 384,09 | %13,02 | 386,58 |
| İvriz Sosyal Bilimler Lisesi (hazırlıksız) | Ereğli | 361,65 | %17,83 | 352,51 |
| Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi (hazırlıksız) | Akşehir | 353,61 | %19,74 | 340,48 |
| İvriz Sosyal Bilimler Lisesi (hazırlıklı) | Ereğli | 335,88 | %24,36 | 319,64 |
| Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi (hazırlıklı) | Akşehir | 328,59 | %26,39 | 320,25 |
Konya Anadolu İmam Hatip Liseleri (Sınavla Öğrenci Alanlar)
Anadolu imam hatip liselerinin çoğu adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alır. Aşağıdakiler ise belirli programlarında LGS puanıyla öğrenci alan okulların öne çıkanları. Konya bu açıdan farklı bir şehir: Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL’nin hazırlık sınıflı programı, merkezdeki fen liseleriyle yarışacak kadar yüksek puanla öğrenci alıyor.
| Okul / Program | İlçe | 2026 Taban Puan | Yüzdelik Dilim |
|---|---|---|---|
| Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL (hazırlık sınıflı) | Selçuklu | 473,17 | %1,07 |
| Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL | Selçuklu | 454,44 | %2,62 |
| Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi (hazırlık sınıflı) | Karatay | 427,08 | %5,84 |
| Mustafa Büyükkaplan AİHL (hazırlık sınıflı) | Selçuklu | 425,52 | %6,05 |
| Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi | Karatay | 416,00 | %7,45 |
| Şükrü Doruk Kız AİHL | Meram | 399,99 | %10,08 |
Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bazı alanları LGS puanıyla öğrenci alır. 2026’da sınavla öğrenci alan programların en yüksek puanlıları: ASELSAN Konya MTAL, savunma sanayiiyle iş birliği sayesinde birçok Anadolu lisesinden yüksek puanla öğrenci alıyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban Puan | Yüzdelik Dilim |
|---|---|---|---|
| ASELSAN Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi | Selçuklu | 443,37 | %3,80 |
| Adil Karaağaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi | Selçuklu | 364,97 | %17,07 |
| Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi | Selçuklu | 358,19 | %18,64 |
Kaynak: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları. Aynı okulun farklı alan/programları ayrı puanla öğrenci alabilir; tabloda programın en yüksek puanlı satırı verilmiştir.
Konya Liseleri İlçe İlçe Liste
Okula ulaşım, lise yıllarında başarıyı doğrudan etkiler. Konya’da LGS puanıyla öğrenci alan okulları ilçelerine göre grupladık.
Selçuklu
- Selçuklu Fen Lisesi
- Selçuklu Anadolu Lisesi, Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi, Dolapoğlu Anadolu Lisesi
- Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL, Mustafa Büyükkaplan AİHL
- ASELSAN Konya MTAL, Adil Karaağaç MTAL, Mehmet Tuza Pakpen MTAL
Meram
- Meram Fen Lisesi
- Meram Anadolu Lisesi, Konya Lisesi
- Şükrü Doruk Kız AİHL
Karatay
- Karatay Fen Lisesi
- Karatay TOKİ Anadolu Lisesi
- Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi
- Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi
İlçeler
- Ereğli: Ereğli Fen Lisesi, Ereğli Lisesi, İvriz Sosyal Bilimler Lisesi
- Akşehir: Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi, Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi
- Beyşehir: Fetullah Bayır Fen Lisesi, Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi
- Seydişehir: Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi, Seyyid Harun Anadolu Lisesi
- Karapınar: Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi, Karapınar İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi
- Ilgın: Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi
- Çumra: Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi
- Kulu: Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi, Kulu Anadolu Lisesi
- Cihanbeyli: Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi
- Bozkır: Bozkır Anadolu Lisesi
Yüzdelik Dilime Göre Konya Tercih Haritası
Taban puan her yıl sınavın zorluğuna göre değişir; yüzdelik dilim ise daha kararlıdır. Tercih listesi hazırlarken kendi yüzdelik diliminizi şu bantlarla karşılaştırın:
| Yüzdelik dilim | Konya’da hedeflenebilecek okullar |
|---|---|
| %1 ve altı | Meram Fen Lisesi |
| %1 – %3 | Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL (hazırlıklı), Selçuklu Fen, Karatay Fen, Mahmut Sami Ramazanoğlu AİHL |
| %3 – %6 | Meram Anadolu, ASELSAN Konya MTAL, Selçuklu Anadolu, Osman Nuri Hekimoğlu, Dolapoğlu, Ereğli Fen, Konya AİHL (hazırlıklı) |
| %6 – %10 | Mustafa Büyükkaplan AİHL, Akşehir Fen, Karatay TOKİ AL, Konya AİHL, Beyşehir Fen, Karapınar Fen, Seydişehir Fen, Konya Lisesi, Ilgın Fen |
| %10 – %20 | Şükrü Doruk Kız AİHL, Çumra Fen, Ereğli Lisesi, Kulu Fen, Konya Türk Telekom SBL, Seyyid Harun AL, Beyşehir Cahit Zarifoğlu AL, Karapınar AL, Adil Karaağaç MTAL, İvriz SBL, Akşehir Tarık Buğra SBL, Mehmet Tuza Pakpen MTAL |
| %20 ve üzeri | Cihanbeyli Fen, Kulu AL, Bozkır AL ve diğer ilçe okulları |
Merkezi Yerleştirme mi, Yerel Yerleştirme mi?
Yukarıdaki okulların hepsi merkezi yerleştirmeyle, yani LGS puanıyla öğrenci alır. LGS’ye girmeyen ya da merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve ortaokul başarı puanlarına (OBP) göre kendi bölgelerindeki okullara yerleştirilir. OBP’nin nasıl hesaplandığını OBP rehberimizde anlattık.
Sıkça Sorulan Sorular
Konya’nın en iyi lisesi hangisi?
2026 taban puanına göre Konya’nın en yüksek puanla öğrenci alan okulu 477,09 puan ve %0,81 yüzdelik dilimle Meram Fen Lisesi’dir. Anadolu liseleri arasında Meram Anadolu Lisesi (449,13) ilk sırada.
Konya’da kaç fen lisesi var?
Konya’da merkezi sınavla öğrenci alan 12 fen lisesi var. Merkezde Meram, Selçuklu ve Karatay fen liseleri; ilçelerde Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Karapınar, Seydişehir, Ilgın, Çumra, Kulu ve Cihanbeyli’deki fen liseleri bulunuyor.
Konya Lisesi kaç puanla alıyor?
Konya Lisesi 2026’da 404,05 taban puan ve %9,39 yüzdelik dilimle, 210 kontenjanla öğrenci aldı.
2027 Konya taban puanları ne zaman açıklanır?
2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından tercih ve yerleştirme süreci tamamlandığında, Ağustos 2027’de belli olacak. Sınav takvimi için LGS 2027 ne zaman yazımıza bakabilirsiniz.
Konya’da pansiyonlu lise var mı?
Konya’daki bazı okullar pansiyon imkânı sunuyor; hangi okulda pansiyon olduğunu MEB’in e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin. Pansiyonlu okullar ve başvuru koşulları için pansiyonlu liseler rehberimizi inceleyebilirsiniz.

