Konya’da çocuğu 8. sınıfa geçen her velinin ve 2027 LGS’ye hazırlanan her öğrencinin aklındaki ilk soru aynıdır: Konya fen liseleri 2027 taban puanları ne olacak, hangi okul için kaç puan ve hangi yüzdelik dilim gerekecek? Bu rehberde Konya’daki 12 fen lisesinin 2026 LGS ilk yerleştirme sonuçlarını, son dört yılın (2023–2026) taban puanı ve yüzdelik dilim değişimini, kontenjanları ve bu verilere dayanan 2027 tahmin aralıklarını tek bir yerde topladık. Amacımız, tercih listenizi hazırlarken “bu okul bana uygun mu?” sorusuna verilerle cevap verebilmeniz.
📌 Kısaca Konya Fen Liseleri (2026 LGS Verileri)
- Konya’da merkezi sınavla öğrenci alan 12 fen lisesi ve toplam 1.080 kontenjan bulunuyor.
- En yüksek puanlı okul Meram Fen Lisesi: 2026 taban puanı 477,09, yüzdelik dilimi %0,81.
- Merkezdeki üç fen lisesi (Meram, Selçuklu, Karatay) Türkiye genelinde ilk %2,5’lik dilimden öğrenci alıyor.
- 2026’da puanların çoğu düştü, ancak yüzdelik dilimler büyük ölçüde iyileşti; yani okullara ilgi azalmadı, sınav zorlaştı.
- 2027 taban puanları, 2027 LGS ve ilk yerleştirme sonrasında (tahminen Ağustos 2027) kesinleşecek.
Konya Fen Liseleri 2027 Taban Puanları Ne Zaman Belli Olacak?
Öncelikle önemli bir noktayı netleştirelim: “2027 taban puanları” ifadesiyle aranan bilgi, aslında 2027 LGS’ye girecek öğrencilerin referans alacağı puanlardır. Bir okulun 2027 yılına ait gerçek taban puanı, 2027 LGS yapılıp tercihler değerlendirildikten ve ilk yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra ortaya çıkar. Bu nedenle bugün 2027 tercihine hazırlanan bir öğrencinin kullanabileceği en güncel ve güvenilir veri, 2026 LGS ilk yerleştirme sonuçlarıdır.
2026 LGS, 13 Haziran 2026 Cumartesi günü yapıldı ve sonuçlar 10 Temmuz 2026’da açıklandı. İlk yerleştirme taban puanları ise Ağustos başında netleşti. 2027 LGS’nin kesin tarihi ise MEB tarafından 2027 başvuru ve uygulama kılavuzuyla birlikte duyurulacak. Geçmiş yılların takvimine bakıldığında sınavın Haziran ayının ikinci haftasında yapılması, sonuçların Temmuz ortasında, ilk yerleştirmenin ise Ağustos başında açıklanması bekleniyor.
⚠️ Önemli Not: Bu yazıdaki 2026 ve önceki yıllara ait değerler, MEB ilk yerleştirme verilerini derleyen kaynaklara dayanmaktadır. 2027 için verilen aralıklar ise resmi değil, tahminidir. Kesin tercih yapmadan önce mutlaka e-Okul Tercih Rehberi ve MEB duyurularını kontrol edin.
Konya Fen Liseleri 2026 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri
Aşağıdaki tablo, Konya’da LGS ile öğrenci alan tüm fen liselerinin 2026 ilk yerleştirme taban puanlarını, yüzdelik dilimlerini ve kontenjanlarını taban puanına göre sıralı şekilde gösteriyor. Tablo, 2027 tercih listenizin iskeletini oluşturmanız için en temel başvuru kaynağıdır.
| # | Okul Adı | İlçe | 2026 Taban Puanı | Yüzdelik Dilim | Kontenjan |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Meram Fen Lisesi | Meram | 477,09 | %0,81 | 150 |
| 2 | Selçuklu Fen Lisesi | Selçuklu | 465,47 | %1,63 | 120 |
| 3 | Karatay Fen Lisesi | Karatay | 455,69 | %2,49 | 120 |
| 4 | Ereğli Fen Lisesi | Ereğli | 429,46 | %5,52 | 120 |
| 5 | Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi | Akşehir | 420,92 | %6,71 | 90 |
| 6 | Fetullah Bayır Fen Lisesi | Beyşehir | 411,20 | %8,17 | 90 |
| 7 | Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi | Karapınar | 407,68 | %8,79 | 60 |
| 8 | Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi | Seydişehir | 405,34 | %9,17 | 90 |
| 9 | Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi | Ilgın | 403,05 | %9,56 | 60 |
| 10 | Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi | Çumra | 393,00 | %11,32 | 60 |
| 11 | Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi | Kulu | 385,33 | %12,78 | 60 |
| 12 | Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi | Cihanbeyli | 342,47 | %22,58 | 60 |
Tabloya bakıldığında Konya’daki fen liselerinin üç ayrı katmana ayrıldığı açıkça görülüyor. Birinci katmanda Meram, Selçuklu ve Karatay fen liseleri yer alıyor; bu okullar Türkiye’nin ilk %2,5’lik diliminden öğrenci alıyor ve il genelindeki rekabetin merkezini oluşturuyor. İkinci katmanda Ereğli ve Akşehir fen liseleri, %5–7 bandında güçlü birer alternatif olarak öne çıkıyor. Üçüncü katmanda ise Beyşehir, Karapınar, Seydişehir, Ilgın, Çumra, Kulu ve Cihanbeyli’deki ilçe fen liseleri %8 ile %23 arasında geniş bir yelpazede öğrenci kabul ediyor.
Son 4 Yıl Karşılaştırması: Konya Fen Liseleri 2023–2026
Tek bir yılın verisi, bir okulun gerçek seviyesini göstermek için yeterli değildir. Sınavın zorluğu, kontenjan değişiklikleri ve tercih eğilimleri her yıl taban puanlarını aşağı ya da yukarı itebilir. Bu yüzden 2027 tercihine hazırlanırken en az üç-dört yıllık eğilime bakmak gerekir. Aşağıdaki tabloda her okulun 2023’ten 2026’ya taban puanı ve yüzdelik dilim değişimini görebilirsiniz.
| Okul | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Yüzdelik 2025 → 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Meram Fen Lisesi | 485,87 | 478,95 | 479,86 | 477,09 | %0,88 → %0,81 ▲ |
| Selçuklu Fen Lisesi | 474,70 | 466,83 | 467,79 | 465,47 | %1,85 → %1,63 ▲ |
| Karatay Fen Lisesi | 475,18 | 464,57 | 460,35 | 455,69 | %2,55 → %2,49 ▲ |
| Ereğli Fen Lisesi | 462,14 | 445,40 | 433,24 | 429,46 | %5,77 → %5,52 ▲ |
| Akşehir H. S. Baysal Fen Lisesi | 454,79 | 438,65 | 426,83 | 420,92 | %6,65 → %6,71 ▼ |
| Fetullah Bayır Fen Lisesi | 445,75 | 424,68 | 412,04 | 411,20 | %8,81 → %8,17 ▲ |
| Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi | 439,50 | 425,25 | 411,87 | 407,68 | %8,84 → %8,79 ▲ |
| Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi | 452,01 | 429,38 | 413,75 | 405,34 | %8,53 → %9,17 ▼ |
| Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi | 438,07 | 420,56 | 406,49 | 403,05 | %9,68 → %9,56 ▲ |
| Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi | — | 395,49 | 388,98 | 393,00 | %12,58 → %11,32 ▲ |
| Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi | — | — | 383,02 | 385,33 | %13,63 → %12,78 ▲ |
| Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi | 375,50 | 363,84 | 341,11 | 342,47 | %21,76 → %22,58 ▼ |
▲ Yüzdelik dilim küçüldü (okul daha başarılı öğrenci aldı) · ▼ Yüzdelik dilim büyüdü (okula daha geniş bir dilimden yerleşildi) · “—” o yıl veri bulunmadığını gösterir.
Puan Düştü, Yüzdelik İyileşti: Bu Ne Anlama Geliyor?
Tablodaki en dikkat çekici bulgu şu: 2025’ten 2026’ya geçerken 12 okulun 9’unda taban puanı düştü, ancak aynı okulların 9’unda yüzdelik dilim iyileşti. Örneğin Meram Fen Lisesi’nin puanı yaklaşık 2,8 puan gerilerken yüzdelik dilimi %0,88’den %0,81’e indi. Karatay Fen Lisesi’nde puan kaybı 4,7 puana ulaşmasına rağmen yüzdelik dilim yine iyileşti.
Bunun anlamı basittir: 2026 LGS genel olarak önceki yıla göre daha zor geçti ve Türkiye genelinde puan ortalamaları aşağı kaydı. Puanlar düşse de bu okullara yerleşen öğrenciler, Türkiye sıralamasında daha üst bir konumdaydı. Kısacası Konya fen liselerine olan talep azalmadı, aksine merkez okullarda rekabet hafifçe arttı. Bu yüzden 2027 tercihinizi yaparken puanı değil, yüzdelik dilimi esas almanız çok daha sağlıklı sonuç verir.
2023’ten bu yana bakıldığında ise tablo daha uzun vadeli bir eğilimi de ortaya koyuyor. Merkez fen liselerinin puanları 2023’te zirve yaptıktan sonra kademeli olarak geriledi; ilçe fen liselerinde bu düşüş daha belirgin oldu. Seydişehir’deki Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi örneğin dört yılda 46 puandan fazla kaybetti ve yüzdelik dilimi %6,20’den %9,17’ye yükseldi. Bu, ilçe okullarında yerel öğrenci havuzunun ve tercih eğilimlerinin sonuçları ne kadar etkileyebildiğini gösteriyor.
Okul Okul Konya Fen Liseleri Değerlendirmesi
Meram Fen Lisesi
Konya’nın en yüksek puanla öğrenci alan okulu olan Meram Fen Lisesi, 2026’da 477,09 taban puanı ve %0,81 yüzdelik dilimle Türkiye’nin en seçkin fen liseleri arasında yer aldı. 150 öğrencilik kontenjanı il genelindeki en büyük fen lisesi kontenjanıdır; bu kontenjan 2023’te 120 iken 2024’te 150’ye çıkarılmıştı. Kontenjan artışına rağmen yüzdelik dilimin %1’in altında kalması, okulun Konya’daki prestijinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Okulda kız ve erkek öğrenciler için pansiyon imkânı bulunuyor, yabancı dil İngilizce. Meram Fen Lisesi’ni hedefleyen bir öğrencinin 2027 LGS’de kabaca ilk %0,9’luk dilime girmeyi hedeflemesi gerekir.
Selçuklu Fen Lisesi
Selçuklu Fen Lisesi, 465,47 taban puanı ve %1,63 yüzdelik dilimle Konya’nın ikinci en yüksek puanlı fen lisesi. 120 kişilik kontenjanı dört yıldır sabit. Yüzdelik dilimi 2023’te %2,21 iken 2026’da %1,63’e kadar iyileşti; yani okul her yıl daha başarılı bir öğrenci profiline ulaşıyor. Meram Fen Lisesi’ni hedefleyen ancak sınavda küçük bir sapma yaşayan öğrenciler için en doğal ikinci tercih Selçuklu Fen Lisesi’dir.
Karatay Fen Lisesi
Merkezdeki üçüncü fen lisesi olan Karatay Fen Lisesi, 455,69 taban puanı ve %2,49 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Dört yılda en fazla puan kaybeden merkez okul olsa da yüzdelik dilimi %2–2,6 bandında oldukça istikrarlı seyrediyor. Merkezde fen lisesi okumak isteyen ve ilk %2,5’lik dilimde yer alan öğrenciler için güvenli bir seçenek. 120 kişilik kontenjanı da yerleşme ihtimalini makul düzeyde tutuyor.
Ereğli Fen Lisesi
İlçe fen liseleri arasında açık ara en yüksek puanlı okul olan Ereğli Fen Lisesi, 429,46 taban puanı ve %5,52 yüzdelik dilimle öğrenci kabul etti. 120 kişilik kontenjanıyla merkez okullarla aynı büyüklükte. Ereğli ve çevresindeki öğrenciler için güçlü bir yerel seçenek olmasının yanı sıra, merkez fen liselerine yetişemeyen ama %5–6 bandında kalan öğrenciler için de değerlendirilebilecek bir okul.
Akşehir Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi
Akşehir’deki fen lisesi, 420,92 puan ve %6,71 yüzdelik dilimle beşinci sırada. 90 kişilik kontenjana sahip. Son dört yılda yüzdelik dilimi %5,69’dan %6,71’e kademeli olarak yükseldi; bu da okulun biraz daha geniş bir dilimden öğrenci almaya başladığını gösteriyor. 2027’de benzer bir eğilim sürerse, %7 civarındaki öğrenciler için gerçekçi bir hedef olmaya devam edecektir.
Beyşehir, Karapınar, Seydişehir ve Ilgın Fen Liseleri
Bu dört okul 2026’da birbirine çok yakın sonuçlar aldı: Beyşehir’deki Fetullah Bayır Fen Lisesi %8,17, Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi %8,79, Seydişehir’deki Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi %9,17 ve Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi %9,56 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanları 403 ile 411 arasında, yani yalnızca 8 puanlık bir bantta toplanıyor. Bu yakınlık, %8–10 aralığındaki öğrencilerin bu okullar arasında tercih yaparken puandan çok ulaşım, pansiyon ve okul ortamı gibi kriterlere bakması gerektiği anlamına geliyor.
Çumra, Kulu ve Cihanbeyli Fen Liseleri
Çumra’daki Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi ve Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi görece yeni okullar ve her ikisi de 2026’da hem puan hem yüzdelik dilim olarak yükseliş gösterdi. Çumra %11,32, Kulu %12,78 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi ise 342,47 puan ve %22,58 yüzdelik dilimle Konya’daki en ulaşılabilir fen lisesi konumunda. Fen lisesi eğitimi almak isteyen ancak deneme sonuçları %10’un üzerinde seyreden öğrenciler için bu üç okul önemli fırsatlar sunuyor.
Konya Fen Liseleri 2027 Tahmini Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri
Aşağıdaki tahminler, okulların son dört yıllık yüzdelik dilim hareketi, 2025–2026 arasındaki değişim yönü ve kontenjan durumları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Puan aralıkları, 2027 LGS’nin zorluk seviyesine göre bu bantların dışına çıkabilir; yüzdelik dilim tahminleri ise genellikle daha isabetli olur.
| Okul | 2027 Tahmini Yüzdelik | 2027 Tahmini Puan Aralığı |
|---|---|---|
| Meram Fen Lisesi | %0,75 – %0,95 | 472 – 482 |
| Selçuklu Fen Lisesi | %1,5 – %1,9 | 460 – 470 |
| Karatay Fen Lisesi | %2,3 – %2,7 | 450 – 461 |
| Ereğli Fen Lisesi | %5,2 – %5,9 | 424 – 435 |
| Akşehir H. S. Baysal Fen Lisesi | %6,3 – %7,0 | 415 – 427 |
| Fetullah Bayır Fen Lisesi | %7,9 – %8,9 | 405 – 416 |
| Karapınar Murat Kurum Fen Lisesi | %8,4 – %9,1 | 402 – 413 |
| Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi | %8,5 – %9,5 | 400 – 412 |
| Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi | %9,2 – %9,9 | 397 – 409 |
| Haydar-Fadim Kocaer Fen Lisesi | %10,8 – %12,5 | 386 – 397 |
| Kulu Fahrettin Koca Fen Lisesi | %12,2 – %13,7 | 379 – 391 |
| Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi | %21 – %23,5 | 335 – 348 |
Bu tablo resmi veri değildir; 2023–2026 eğilimlerine dayanan editoryal bir tahmindir. Kesin 2027 taban puanları ilk yerleştirme sonuçlarıyla açıklanacaktır.
Merkez okullar için en olası senaryo, yüzdelik dilimlerin 2026’ya çok yakın kalmasıdır. Meram, Selçuklu ve Karatay’ın kontenjanlarında bir değişiklik olmazsa sıralamanın bozulması beklenmiyor. İlçe okullarında ise belirsizlik daha yüksek: Kontenjanı 60 olan okullarda birkaç öğrencinin farklı tercih yapması bile taban puanını birkaç puan oynatabilir. Bu nedenle ilçe fen liselerini hedefleyen öğrencilerin tahmin aralığının üst ucunu, yani daha zor senaryoyu dikkate alması önerilir.
Konya Fen Liselerine Girmek İçin Kaç Net Gerekir?
LGS’de net ile puan arasındaki ilişki her yıl değişir; çünkü puan, Türkiye genelindeki ortalama ve standart sapmaya göre hesaplanır. Yine de kabaca bir fikir vermek gerekirse, Meram Fen Lisesi’ne son yerleşen öğrencinin 90 sorudan yaklaşık 84–85 net yaptığı hesaplanıyor. Bu, sınavda en fazla 5–6 soruluk bir hata payı anlamına gelir. Selçuklu ve Karatay fen liseleri için genellikle 80 netin üzeri, ilçe fen liselerinin büyük bölümü için ise 70–78 net aralığı hedeflenmelidir.
Net hesabında matematik ve fen bilimleri sorularının katsayısının daha yüksek olduğunu unutmayın. Aynı net sayısına sahip iki öğrenciden matematik ve fende daha başarılı olanın puanı daha yüksek çıkar. Ayrıca üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü sistemde, emin olunmayan soruları boş bırakmak bazen daha avantajlı olabilir. Deneme sınavlarınızı değerlendirirken yalnızca toplam nete değil, ders bazlı dağılıma da bakmanız hedef okul için ne kadar hazır olduğunuzu daha net gösterir.
2027 LGS Tercih Stratejisi: Konya İçin Pratik Öneriler
LGS tercihinde öğrenciler en fazla 5 merkezi sınavla öğrenci alan okul tercih edebilir. Bu sınırlı hakkı doğru kullanmak, en az sınav puanı kadar önemlidir. Konya’da fen lisesi hedefleyen öğrenciler için şu adımları öneriyoruz:
- Yüzdelik diliminize göre üç katman oluşturun. İlk tercihinize yüzdelik diliminizden biraz daha iddialı bir okul, ortaya yüzdelik diliminize tam uyan okullar, son sıralara ise yüzdeliğinizden daha geniş dilimden öğrenci alan “güvenli” okullar yazın.
- Merkez okulları sıralı yazın. Meram, Selçuklu ve Karatay arasında tercih yaparken bu üç okulun yüzdelik sıralaması yıllardır değişmiyor. Hedefiniz merkezde fen lisesiyse, bu sıralamayı bozmadan yazmanız mantıklıdır.
- İlçe fen liselerini yedek olarak değerlendirin. Ereğli ve Akşehir, merkez okullara yakın puanlı öğrenciler için güçlü birer yedektir. %8–10 bandındaki dört ilçe fen lisesi de birbirine çok yakın olduğundan, ulaşım ve pansiyon kriterlerine göre seçim yapılabilir.
- Fen lisesi dışı güçlü seçenekleri göz ardı etmeyin. Konya’da bazı Anadolu imam hatip liselerinin fen ve sosyal bilimler programları ile köklü Anadolu liseleri, ilçe fen liselerinden daha yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alıyor. Örneğin Meram Anadolu Lisesi 2026’da %3,16 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Tercih listenizi yalnızca okul türüne değil, akademik hedefinize göre şekillendirin.
- Pansiyon ve ulaşımı kontrol edin. Özellikle ilçe fen liselerini tercih edecekseniz pansiyon kontenjanı ve ücretsiz yatılılık imkânlarını e-Okul Tercih Rehberi’nden mutlaka kontrol edin.
- Sonuçlar açıklandıktan sonra MEB’in güncel kontenjanlarına bakın. Kontenjanlar her yıl yeniden belirlenir; 2027 kontenjanlarında yapılacak bir artış ya da azalış, taban puanını doğrudan etkiler.
💡 Uzman Tavsiyesi: Deneme sınavlarındaki yüzdelik diliminizi takip edin ve son üç denemenizin ortalamasını esas alın. Tek bir çok iyi ya da çok kötü deneme yanıltıcı olabilir. Hedef okulun 2026 yüzdelik dilimine en az %20’lik bir güvenlik payı ekleyerek çalışmanız, 2027 LGS’de olası sürprizlere karşı sizi korur.
Taban Puan mı, Yüzdelik Dilim mi?
Bu yazı boyunca sık sık yüzdelik dilimin önemine vurgu yaptık; çünkü Konya fen liselerinin 2026 verileri bunun neden gerekli olduğunu çok net gösteriyor. Taban puanı, okula yerleşen son öğrencinin LGS puanıdır ve o yılki sınavın zorluğuna doğrudan bağlıdır. Zor bir sınavda tüm puanlar düşer, kolay bir sınavda ise yükselir. Yüzdelik dilim ise öğrencinin Türkiye genelindeki tüm adaylar arasındaki sırasını gösterir ve sınav zorluğundan çok daha az etkilenir.
Örnek vermek gerekirse: 2026’da 476 puan alan bir öğrenci, Meram Fen Lisesi’nin taban puanının hemen altında kalırdı. Ancak aynı öğrenci 2023’te 476 puan almış olsaydı, Meram Fen Lisesi’nin 485,87’lik taban puanının çok altında kalacaktı. Puanlar arasındaki bu fark yanıltıcıdır; yüzdelik dilim ise iki yıl arasında çok daha anlamlı bir karşılaştırma sunar. Bu nedenle LGS sonucunuz açıklandığında ilk bakmanız gereken yer, yüzdelik diliminiz olmalıdır.
Sıkça Sorulan Sorular
Konya’nın en iyi fen lisesi hangisi?
Taban puanı ve yüzdelik dilim açısından Konya’nın en yüksek puanlı fen lisesi Meram Fen Lisesi’dir. 2026’da 477,09 puan ve %0,81 yüzdelik dilimle öğrenci almıştır. Onu Selçuklu Fen Lisesi (%1,63) ve Karatay Fen Lisesi (%2,49) takip eder.
Konya’da kaç fen lisesi var?
Konya’da LGS ile öğrenci alan 12 fen lisesi bulunmaktadır. Bunlardan üçü merkezde (Meram, Selçuklu, Karatay), dokuzu ise Ereğli, Akşehir, Beyşehir, Karapınar, Seydişehir, Ilgın, Çumra, Kulu ve Cihanbeyli ilçelerindedir. Toplam kontenjan 2026’da 1.080 öğrencidir.
Konya fen liseleri 2027 taban puanları açıklandı mı?
Hayır. 2027 taban puanları, 2027 LGS yapıldıktan ve tercihler değerlendirildikten sonra ilk yerleştirme sonuçlarıyla birlikte açıklanacaktır. Şu an tercih planlaması için kullanılması gereken veri, bu yazıda yer alan 2026 taban puanları ve yüzdelik dilimleridir.
Konya’da en düşük puanlı fen lisesi hangisi?
2026 verilerine göre Konya’da en düşük taban puanıyla öğrenci alan fen lisesi, 342,47 puan ve %22,58 yüzdelik dilimle Cihanbeyli Güven Belgin Fen Lisesi’dir. Bu okul, fen lisesi eğitimi hedefleyen ve %20’li dilimlerde yer alan öğrenciler için en ulaşılabilir seçenektir.
Meram Fen Lisesi’ne girmek için kaç net gerekir?
Sınavın zorluğuna göre değişmekle birlikte, Meram Fen Lisesi’ne son yerleşen öğrencinin yaklaşık 84–85 net yaptığı hesaplanmaktadır. Güvenli bir hedef için denemelerde düzenli olarak 86 net ve üzerine çıkmak gerekir.
Konya fen liselerinde pansiyon var mı?
Meram Fen Lisesi’nde kız ve erkek öğrenciler için pansiyon bulunmaktadır. Diğer fen liselerinin pansiyon durumu ve kontenjanları için e-Okul Tercih Rehberi’ndeki okul bilgi sayfalarını kontrol etmeniz önerilir; pansiyon bilgileri yıldan yıla değişebilir.
Konya, merkezde Türkiye’nin en seçkin okulları arasında yer alan üç güçlü fen lisesi ve ilçelere yayılmış dokuz fen lisesiyle her başarı seviyesine hitap eden geniş bir fen lisesi ağına sahip. 2026 verileri, puanların düşmesine rağmen bu okullara olan ilginin sürdüğünü ve yüzdelik dilimlerin büyük ölçüde iyileştiğini gösteriyor. 2027 LGS’ye hazırlanan öğrenciler için en doğru yol; hedef okulun yüzdelik dilimini belirlemek, deneme sınavlarında bu dilimin biraz üzerinde istikrar yakalamak ve tercih listesini iddialı, uygun ve güvenli okullardan dengeli şekilde oluşturmaktır.
2027 LGS ilk yerleştirme sonuçları açıklandığında bu sayfadaki tüm tabloları güncel verilerle yenileyeceğiz. Diğer illerin fen liseleri, Anadolu liseleri ve güncel LGS tercih rehberleri için liseler.org.tr ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

