Konya’da 8. sınıfı bitirip 2027 LGS’ye hazırlanan öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği konuların başında Konya Anadolu liseleri 2027 taban puanları geliyor. 2027 yerleştirme sonuçları ancak sınavdan sonra, yaz aylarında belli olacak. Bu yüzden 2027 tercihlerinde dayanılabilecek en sağlam kaynak, MEB’in Ağustos 2026’da açıkladığı 2026 LGS yerleştirme verileri ile önceki yılların karşılaştırmalı tablolarıdır. Bu rehberde Konya’da merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin 2026 taban puanlarını, yüzdelik dilimlerini, kontenjanlarını, son dört yılın trendini ve 2027 için beklentileri tek sayfada bulacaksınız.
Kısaca özet
- Konya’nın en yüksek puanlı Anadolu lisesi Meram Anadolu Lisesi: 2026 taban puanı 449,1261, yüzdelik dilimi %3,13.
- Onu Selçuklu Anadolu Lisesi (%4,35) ve Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi (%4,85) izliyor.
- Son dört yılda taban puanları düşse de yüzdelik dilimler büyük ölçüde sabit kaldı. Tercihte puandan çok yüzdelik dilim esas alınmalı.
- 2027 LGS tarihi MEB tarafından henüz resmî olarak açıklanmadı; sınavın geçmiş yıllarda olduğu gibi Haziran ayında yapılması bekleniyor.
Konya Anadolu Liseleri 2027 Taban Puanları Neden 2026 Verilerine Dayanır?
Taban puanı, bir okula yerleşen son öğrencinin LGS puanıdır. Yani taban puanı okul tarafından önceden belirlenen bir baraj değildir; o yılın tercih yoğunluğu, kontenjan ve sınavın zorluk düzeyi sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle “2027 taban puanı” ifadesi, aslında 2027 tercih döneminde kullanılacak en güncel veri anlamına gelir ve bu veri 2026 yerleştirmesine aittir.
2027 LGS’ye girecek bir öğrenci, deneme sınavlarında aldığı puanı ve özellikle Türkiye genelindeki yüzdelik dilimini aşağıdaki tablolarla karşılaştırarak hangi okullara yakın olduğunu görebilir. Türkiye genelindeki tüm il ve okul türleri için güncel verilere liseler.org.tr ana sayfasından ulaşabilirsiniz.
Konya Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri (2027 Tercihleri İçin)
Aşağıdaki tablo, Konya’da merkezi sınav puanıyla öğrenci alan Anadolu liselerini 2026 taban puanına göre yüksekten düşüğe sıralar. Karşılaştırma kolaylığı için 2025 değerleri de eklenmiştir. Tüm okullar İngilizce eğitim verir; Dolapoğlu Anadolu Lisesi’nin ayrıca Almanca programı bulunur.
| Sıra | Okul Adı | İlçe | Kont. | 2026 Taban Puan | 2026 Yüzdelik | 2025 Taban Puan | 2025 Yüzdelik |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Meram Anadolu Lisesi | Meram | 180 | 449,1261 | %3,13 | 452,6433 | %3,39 |
| 2 | Selçuklu Anadolu Lisesi | Selçuklu | 120 | 438,6398 | %4,35 | 441,4678 | %4,69 |
| 3 | Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi | Selçuklu | 150 | 434,3531 | %4,85 | 437,2574 | %5,23 |
| 4 | Dolapoğlu Anadolu Lisesi (İngilizce) | Selçuklu | 120 | 429,4392 | %5,52 | 432,8180 | %5,82 |
| 5 | Dolapoğlu Anadolu Lisesi (Almanca) | Selçuklu | 30 | 428,0072 | %5,71 | 431,3994 | %6,01 |
| 6 | Karatay TOKİ Anadolu Lisesi | Karatay | 150 | 419,6490 | %6,88 | 423,1806 | %7,16 |
| 7 | Konya Lisesi | Meram | 210 | 404,0518 | %9,38 | 408,0366 | %9,43 |
| 8 | Ereğli Lisesi | Ereğli | 120 | 389,9627 | %11,88 | 392,5292 | %11,99 |
| 9 | Seydişehir Seyyid Harun Anadolu Lisesi | Seydişehir | 60 | 377,4105 | %14,38 | 386,2164 | %13,07 |
| 10 | Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi | Beyşehir | 90 | 366,2876 | %16,78 | 359,8456 | %17,94 |
| 11 | Karapınar İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi | Karapınar | 60 | 363,2831 | %17,45 | 358,7402 | %18,15 |
| 12 | Kulu Anadolu Lisesi | Kulu | 60 | 314,500 | * | 292,602 | %33,52 |
| 13 | Bozkır Anadolu Lisesi | Bozkır | 30 | 297,393 | * | 316,233 | %27,41 |
| 14 | Kadınhanı Zeki Altındağ Anadolu Lisesi | Kadınhanı | 60 | 276,807 | * | 278,723 | %37,56 |
| 15 | Sarayönü Mehmet-Emine Akdoğan Anadolu Lisesi | Sarayönü | 60 | 265,173 | * | 240,215 | %51,52 |
* Bu okulların 2026 yüzdelik dilimleri kesinleşmiş MEB verisiyle doğrulanamadığı için tabloya eklenmemiştir. Kesin değerler için MEB’in tercih kılavuzunu kontrol edin. Veriler 2026 LGS merkezi yerleştirme sonuçlarından derlenmiştir; nakil dönemlerinde küçük farklılıklar oluşabilir.
Son 4 Yılın Trendi: Konya Anadolu Liseleri Puanları Nasıl Değişti?
Bir okulun gerçekten ne kadar “zor” olduğunu anlamak için tek yılın taban puanına bakmak yanıltıcı olabilir. Aşağıdaki tablo, Konya’nın merkez ilçelerindeki en çok tercih edilen Anadolu liselerinin 2023–2026 arasındaki taban puanlarını gösteriyor.
| Okul | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Meram Anadolu Lisesi | 469,5053 | 459,2087 | 452,6433 | 449,1261 |
| Selçuklu Anadolu Lisesi | 461,7642 | 451,4876 | 441,4678 | 438,6398 |
| Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi | 458,4866 | 447,1724 | 437,2574 | 434,3531 |
| Dolapoğlu Anadolu Lisesi (İng.) | 454,7691 | 443,0385 | 432,8180 | 429,4392 |
| Karatay TOKİ Anadolu Lisesi | 446,9873 | 434,8833 | 423,1806 | 419,6490 |
| Konya Lisesi | 436,0436 | 423,8272 | 408,0366 | 404,0518 |
| Ereğli Lisesi | 429,0669 | 402,3636 | 392,5292 | 389,9627 |
Tablo ilk bakışta şunu söylüyor: Konya’daki Anadolu liselerinin taban puanları dört yıldır düzenli olarak geriliyor. Örneğin Meram Anadolu Lisesi 2023’te 469 puanın üzerinde öğrenci alırken 2026’da 449 puana indi; Konya Lisesi’nde düşüş 30 puanı aşıyor. Ancak bu tablo tek başına “okullar kolaylaştı” anlamına gelmez.
Puan düştü, yüzdelik dilim neden aynı kaldı?
Aynı dönemde Meram Anadolu Lisesi’nin yüzdelik dilimi sırasıyla %3,03 → %3,15 → %3,39 → %3,13 şeklinde seyretti. Yani okul her yıl yaklaşık olarak Türkiye’deki en başarılı %3’lük dilimden öğrenci almaya devam etti. Konya Lisesi’nde de tablo benzer: yüzdelik dilim dört yıl boyunca %8,76 ile %9,43 arasında kaldı.
Puanlardaki düşüşün asıl sebebi, son yıllarda LGS sorularının daha uzun, yorum ve muhakeme ağırlıklı hâle gelmesi ve buna bağlı olarak ortalama netlerin gerilemesidir. Sınav zorlaştığında tüm adayların puanı birlikte düşer, ancak sıralamalar korunur. Bu yüzden 2027 tercihi yaparken puanı değil, yüzdelik dilimi referans alın. 2027 LGS’nin zorluk düzeyi 2026’dan farklı olursa puanlar yeniden kayabilir, fakat okulların yüzdelik bandı büyük olasılıkla benzer kalacaktır.
Konya’nın Öne Çıkan Anadolu Liseleri: Okul Okul İnceleme
1. Meram Anadolu Lisesi
Meram ilçesinde bulunan okul, Konya’nın sınavla öğrenci alan Anadolu liseleri arasında açık ara zirvede. 2026’da 180 kontenjanla 449,1261 taban puan ve %3,13 yüzdelik dilim ile öğrenci aldı. Bu puan; Konya’daki birçok fen lisesinin ve bazı Anadolu imam hatip lisesi fen-sosyal programlarının üzerinde yer alıyor. Yüksek kontenjanı sayesinde Meram Anadolu Lisesi, fen lisesini kıl payı kaçıran öğrenciler için ilk yedek tercih konumunda. 2027’de bu okulu hedefleyen öğrencinin deneme sınavlarında istikrarlı biçimde ilk %3’lük dilime girmesi gerekir. Okulda pansiyon bulunmadığı için ilçe dışından gelecek öğrencilerin ulaşım ve konaklama planını önceden yapması önemlidir.
2. Selçuklu Anadolu Lisesi
Selçuklu ilçesinin köklü okullarından biri olan Selçuklu Anadolu Lisesi, 2026’da 120 kontenjanla 438,6398 puan ve %4,35 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. 2023’te kontenjanı 150 iken sonraki yıllarda 120’ye düşürülmesi, yüzdelik dilimin daralmasında etkili oldu. Kentin kuzey ve batı kesiminde oturan aileler için ulaşım avantajı nedeniyle tercih listelerinde üst sıralarda yer alır.
3. Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi
Yine Selçuklu’da bulunan okul, 150 kişilik geniş kontenjanıyla dikkat çekiyor. 2026 taban puanı 434,3531, yüzdelik dilimi %4,85 oldu. Selçuklu Anadolu Lisesi ile arasında yalnızca 0,5 puanlık bir yüzdelik fark bulunduğu için iki okul tercih listesinde genellikle art arda yazılır. Yüzdelik dilimi %4,5–5,5 bandında olan öğrenciler için gerçekçi bir hedeftir.
4. Dolapoğlu Anadolu Lisesi (İngilizce ve Almanca)
Dolapoğlu Anadolu Lisesi, Konya’da iki farklı dil programıyla öğrenci alan nadir okullardan. İngilizce programı 2026’da 120 kontenjan, 429,4392 puan ve %5,52; Almanca programı ise 30 kontenjan, 428,0072 puan ve %5,71 ile kapandı. İki program arasındaki fark çok küçük olduğu için Almanca öğrenmeye istekli öğrenciler bu programı tercih listesinde İngilizce programının hemen arkasına yazarak şanslarını artırabilir. Almanca programın kontenjanının düşük olması, küçük bir tercih dalgalanmasında puanın sert değişebileceği anlamına da gelir.
5. Karatay TOKİ Anadolu Lisesi
Karatay ilçesindeki en yüksek puanlı Anadolu lisesi olan okul, 2026’da 150 kontenjanla 419,6490 puan ve %6,88 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Son dört yılda yüzdelik dilimi %6,85 ile %7,16 arasında kalarak oldukça istikrarlı bir görünüm sergiledi. Bu istikrar, 2027 tahmini yaparken en güvenilir okullardan biri olmasını sağlıyor.
6. Konya Lisesi
Konya’nın en eski ve en tanınmış okullarından biri olan Konya Lisesi, 2026’da ildeki en yüksek Anadolu lisesi kontenjanına (210 öğrenci) sahipti. Taban puanı 404,0518, yüzdelik dilimi %9,38 oldu. Geniş kontenjanı nedeniyle tercih listesinin orta bölümünde “güvenli liman” olarak kullanılabilecek bir okul. Yüzdelik dilimi %8–10 arasında olan öğrenciler için Konya Lisesi, 2027’de de güçlü bir seçenek olmaya devam edecek.
7. İlçelerdeki Anadolu Liseleri
Merkez ilçeler dışında en yüksek puanlı Anadolu lisesi Ereğli Lisesi (389,9627 – %11,88). Onu Seydişehir Seyyid Harun Anadolu Lisesi (377,4105 – %14,38), Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi (366,2876 – %16,78) ve Karapınar İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi (363,2831 – %17,45) takip ediyor. Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi’nin erkek öğrenciler için pansiyonu bulunması, ilçe dışından gelecek öğrenciler açısından önemli bir artı. İlçe okullarında kontenjanlar küçük olduğu için puanlar yıldan yıla daha fazla oynayabilir; örneğin Seydişehir’de yüzdelik dilim 2026’da genişlerken Beyşehir ve Karapınar’da daraldı.
Konya Anadolu Liseleri ile Diğer Okul Türlerinin Karşılaştırması
Tercih listesi hazırlarken Anadolu liselerini tek başına değerlendirmek yerine, benzer yüzdelik dilimdeki diğer okul türleriyle birlikte düşünmek gerekir. 2026 verilerine göre Konya’da tablo şöyle:
- Meram Fen Lisesi 477,0937 puan ve %0,81 ile ilin en yüksek puanlı okulu.
- Selçuklu Fen Lisesi 465,4706 (%1,61), Karatay Fen Lisesi 455,6875 (%2,49) puanla öğrenci aldı. Meram Anadolu Lisesi, Karatay Fen Lisesi’nin hemen arkasından geliyor.
- Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi hazırlık sınıflı fen ve sosyal bilimler programı 473,1701 puan (%1,06) ile Konya’nın en yüksek ikinci okulu oldu.
- Ereğli Fen Lisesi (429,4603 – %5,52), Dolapoğlu Anadolu Lisesi ile neredeyse aynı yüzdelikte yer alıyor.
- Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi 384,0949 puan (%13,05) ile Ereğli Lisesi’nin biraz altında kaldı.
- ASELSAN Konya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik-elektronik programı 450,2568 puan (%3,03) ile Meram Anadolu Lisesi’nin dahi üzerinde. Mühendislik alanına ilgi duyan öğrenciler bu seçeneği mutlaka değerlendirmeli.
Bu karşılaştırma şunu gösteriyor: Yüzdelik dilimi %3–6 arasında olan bir Konyalı öğrenci için Anadolu liseleri, ilçe fen liseleri ve ASELSAN gibi nitelikli teknik programlar aynı bant içinde yarışıyor. Öğrencinin ilgi alanı, ulaşım kolaylığı ve hedeflediği üniversite bölümü bu noktada belirleyici olmalı.
2027 LGS İçin Konya Anadolu Liseleri Tahmini Yüzdelik Bantları
Aşağıdaki bantlar, okulların son dört yıldaki yüzdelik dilim hareketine göre hazırlanmış tahmini aralıklardır. Kontenjan değişikliği, yeni okul açılması veya tercih eğilimlerindeki değişim bu değerleri etkileyebilir; resmî bir veri değildir.
| Okul | 2023–2026 Yüzdelik Aralığı | 2027 Tahmini Bant |
|---|---|---|
| Meram Anadolu Lisesi | %3,03 – %3,39 | %3,0 – %3,5 |
| Selçuklu Anadolu Lisesi | %4,24 – %4,69 | %4,2 – %4,8 |
| Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi | %4,85 – %5,23 | %4,8 – %5,3 |
| Dolapoğlu Anadolu Lisesi (İng.) | %5,52 – %5,82 | %5,4 – %5,9 |
| Karatay TOKİ Anadolu Lisesi | %6,85 – %7,16 | %6,7 – %7,3 |
| Konya Lisesi | %8,76 – %9,43 | %8,8 – %9,6 |
| Ereğli Lisesi | %10,23 – %12,74 | %11 – %12,5 |
Bantların dar olması tesadüf değil. Merkez ilçelerdeki büyük kontenjanlı okullar, her yıl benzer başarı düzeyindeki öğrenci kitlesini çeker. Bu nedenle 2027’de sürpriz bir sıçrama beklemek yerine, öğrencinin kendi yüzdelik dilimini düzenli olarak ölçmesi çok daha faydalıdır. Konu bazlı çalışma ve deneme pratiği için kardeş sitemiz lgs.org.tr üzerindeki içeriklerden yararlanabilirsiniz.
Konya’da Sınavsız (OBP ile) Öğrenci Alan Anadolu Liseleri
Konya’daki Anadolu liselerinin büyük bölümü merkezi sınav puanıyla değil, yerel yerleştirme yoluyla öğrenci alır. Yerel yerleştirmede öğrencinin ortaokul başarı puanı (OBP), adres bilgisi ve okulun kayıt alanı belirleyici olur. Örneğin Meram ilçesinde Meram Alparslan Anadolu Lisesi, Meram Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi, Meram Mehmet-Münevver Kurban Anadolu Lisesi ve Hadimi Anadolu Lisesi bu sistemle öğrenci alan okullar arasında.
LGS’ye girip girmemekten bağımsız olarak her öğrenci yerel yerleştirme tercihi yapabilir. Ancak dikkat: Sınavla öğrenci alan bir okula yerleşen öğrenci, yerel yerleştirmeye dahil edilmez. Bu yüzden tercih listesini oluştururken “sınavlı” ve “sınavsız” listeleri ayrı ayrı ve özenle hazırlamak gerekir.
2027 Tercih Stratejisi: Konya’da Anadolu Lisesi Hedefleyenlere 7 Öneri
- Yüzdelik dilimi esas alın. Deneme sonuçlarınızı Türkiye geneli yüzdelik dilimle karşılaştırın; puan karşılaştırması sınav zorluğuna göre yanıltıcı olabilir.
- Listeyi üç katmana ayırın. İlk sıralara hedef okulları (yüzdeliğinizin biraz üstü), ortaya gerçekçi okulları (yüzdeliğinize denk), sona ise güvenli okulları (yüzdeliğinizin biraz altı) yazın.
- Kontenjanı dikkate alın. Konya Lisesi (210) veya Meram Anadolu Lisesi (180) gibi geniş kontenjanlı okullarda puan daha istikrarlıdır; 30 kişilik programlarda dalgalanma yüksektir.
- Ulaşımı hesaba katın. Merkezdeki üst düzey Anadolu liselerinin çoğunda pansiyon yoktur. Dört yıl boyunca her gün yapılacak yolculuk, akademik başarıyı doğrudan etkiler.
- Alternatif okul türlerini değerlendirin. Aynı yüzdelik bandındaki fen liseleri, Anadolu imam hatip fen-sosyal programları ve nitelikli teknik programlar listenize çeşitlilik katar.
- Nakil dönemlerini unutmayın. İlk yerleştirmede istediğiniz okula yerleşemezseniz nakil tercih dönemlerinde boşalan kontenjanlarla şansınız devam eder.
- Resmî kılavuzu bekleyin. 2027 tercih kılavuzu yayımlandığında kontenjan, yeni açılan program ve okul kodlarını mutlaka kontrol edin.
Yüzdelik Dilim Nasıl Okunur? Basit Bir Örnek
Yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelinde sınava giren tüm adaylar arasındaki konumunu gösterir. Örneğin %3,13 yüzdelik dilim, o okula yerleşen son öğrencinin sınava giren adayların en başarılı yüzde 3,13’lük kesiminde yer aldığı anlamına gelir. Sayı ne kadar küçükse okul o kadar yüksek başarı ile öğrenci almış demektir.
Bir örnekle düşünelim: 2027 LGS denemelerinde düzenli olarak %4 civarında yüzdelik dilime giren bir öğrenci için Meram Anadolu Lisesi (%3,13) “hedef”, Selçuklu Anadolu Lisesi (%4,35) ve Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi (%4,85) “gerçekçi”, Dolapoğlu Anadolu Lisesi (%5,52) ve Karatay TOKİ Anadolu Lisesi (%6,88) ise “güvenli” tercih sayılabilir. Böyle bir sıralama, tek bir okula bağlı kalmadan yerleşme ihtimalini en üst düzeye çıkarır.
Deneme sınavlarının yayınevine ve katılımcı kitlesine göre farklı yüzdelikler verebileceğini de unutmayın. En sağlıklı yöntem, Türkiye geneli büyük katılımlı denemelerin ortalamasını almak ve tek bir yüksek ya da düşük sonuca göre karar vermemektir.
Anadolu Lisesi Seçerken Puan Dışında Nelere Bakılmalı?
- Yabancı dil seçeneği: Dolapoğlu Anadolu Lisesi’nin Almanca programı gibi ikinci dil fırsatları, ileride yurt dışı eğitim veya dil odaklı bölümler düşünen öğrenciler için değerlidir.
- Üniversite yerleştirme başarısı: Okulun mezunlarının YKS’deki yerleşme oranları, akademik kültürün en somut göstergelerinden biridir. Okul ziyaretlerinde bu bilgiyi sormaktan çekinmeyin.
- Sosyal ve sportif imkânlar: Kulüp çalışmaları, laboratuvarlar, kütüphane ve spor salonu gibi olanaklar dört yıllık lise hayatını doğrudan etkiler.
- Okul iklimi: Açık kapı günlerine katılmak, okulun disiplin anlayışını, öğretmen kadrosunun istikrarını ve öğrenci profilini yerinde görmenin en iyi yoludur.
2027 LGS Takvimi Hakkında Bilinenler
Bu yazının hazırlandığı Ekim 2026 itibarıyla MEB, 2027 LGS merkezi sınav tarihini ve başvuru kılavuzunu henüz resmî olarak açıklamadı. 2026 sınavı 13 Haziran’da yapılmıştı; geçmiş yıllardaki takvime bakıldığında 2027 sınavının da Haziran ayında, iki oturum hâlinde (sözel ve sayısal) yapılması bekleniyor. Başvuruların bahar aylarında okullar aracılığıyla alınması, sonuçların ise Temmuz ayında açıklanması olağan takvimdir. Kesin tarihler belli olduğunda liseler.org.tr üzerinden takip edebilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Konya’nın en iyi Anadolu lisesi hangisi?
Taban puanı ve yüzdelik dilime göre Konya’nın en yüksek puanlı Anadolu lisesi Meram Anadolu Lisesi‘dir. 2026’da 449,1261 puan ve %3,13 yüzdelik dilimle öğrenci almıştır.
Konya Anadolu liseleri 2027 taban puanları açıklandı mı?
Hayır. 2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından yapılacak yerleştirme ile belli olacak. 2027 tercihlerinde kullanılacak en güncel veriler 2026 yerleştirme sonuçlarıdır.
Konya Lisesi kaç puanla öğrenci alıyor?
Konya Lisesi 2026’da 210 kontenjanla 404,0518 taban puan ve %9,38 yüzdelik dilimle öğrenci aldı.
Selçuklu Anadolu Lisesi mi, Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu Lisesi mi?
İki okul arasındaki yüzdelik farkı yaklaşık 0,5’tir (%4,35 ve %4,85). Akademik düzeyleri birbirine çok yakın olduğu için seçimde ulaşım kolaylığı ve okul ortamı belirleyici olabilir. Tercih listesinde genellikle Selçuklu Anadolu Lisesi önce yazılır.
Taban puanları neden her yıl düşüyor?
Son yıllarda LGS’nin zorluk düzeyinin artmasıyla ortalama netler geriledi ve tüm puanlar birlikte düştü. Okulların yüzdelik dilimleri ise büyük ölçüde sabit kaldı. Bu nedenle karşılaştırmayı yüzdelik dilim üzerinden yapmak daha doğrudur.
Konya’da pansiyonlu Anadolu lisesi var mı?
Merkez ilçelerdeki sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinde pansiyon bulunmuyor. İlçelerde ise Beyşehir Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi erkek öğrenciler için pansiyon imkânı sunuyor. Güncel pansiyon kontenjanlarını tercih kılavuzundan kontrol etmek gerekir.
Sonuç
Konya Anadolu liseleri 2027 taban puanları henüz belli olmasa da 2026 verileri net bir tablo çiziyor: Meram Anadolu Lisesi yaklaşık %3, Selçuklu ve Osman Nuri Hekimoğlu Anadolu liseleri %4–5, Dolapoğlu %5,5 civarı, Karatay TOKİ %7 civarı ve Konya Lisesi %9 civarı yüzdelik dilimden öğrenci alıyor. 2027’de bu okulları hedefleyen öğrenciler, puan yerine yüzdelik dilimlerini takip ederek çok daha isabetli bir tercih listesi oluşturabilir. Diğer illerin ve okul türlerinin güncel taban puanları için liseler.org.tr ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

