Güncelleme: Kasım 2026 · 2027 LGS’ye hazırlananlar için · Veri: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları
Malatya liseleri 2027 tercih dönemine hazırlanan 8. sınıf öğrencileri ve veliler için bu rehberde Malatya’da LGS puanıyla öğrenci alan tüm okul türlerini topladık: fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liseleri. Her okulun 2026 taban puanını, yüzdelik dilimini, kontenjanını ve 2025’e göre değişimini tablolarda bulabilirsiniz.
2027 taban puanları, sınav ve tercihler tamamlandıktan sonra Ağustos 2027’de oluşacak. O zamana kadar en güvenilir rehber, okulların 2026’daki yerleştirme sonuçları. Bu yüzden rehberin sonunda 2026 verisinden yola çıkarak 2027 için hedef aralıkları ve farklı yüzdelik dilimlerdeki öğrenciler için örnek tercih listeleri hazırladık.
- Malatya’nın en yüksek puanlı okulu Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi (Yeşilyurt): 472,47 puan, %1,11 yüzdelik dilim.
- En yüksek puanlı Anadolu lisesi Malatya Anadolu Lisesi: 435,62 puan (%4,72).
- Malatya’da merkezi sınavla öğrenci alan 6 fen lisesi ve 6 Anadolu lisesi programı bulunuyor.
- Merkezin iki ilçesi Yeşilyurt ve Battalgazi’de üç fen lisesi bulunuyor; Akçadağ, Arapgir ve Doğanşehir’de de birer fen lisesi var.
- Selahaddin Eyyubi AİHL 390,64 puanla (%11,77) Akçadağ Fatih Fen Lisesi ile neredeyse aynı seviyeden öğrenci alıyor.
Malatya Fen Liseleri 2026 Taban Puanları
Malatya’nın fen liseleri şehrin en seçici okulları. Erman Ilıcak Fen Lisesi yaklaşık %1’lik dilimden, Mehmet Ali Aydınlar ve Fethi Gemuhluoğlu fen liseleri %2–3,5 aralığından öğrenci alıyor. Akçadağ, Arapgir ve Doğanşehir’deki fen liseleri ise %12–18 aralığındaki öğrencilere fen lisesi imkânı sunuyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi | Yeşilyurt | 472,47 | %1,11 | 120 | 475,68 | -3,21 |
| Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi | Battalgazi | 458,30 | %2,24 | 120 | 463,64 | -5,34 |
| Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi | Yeşilyurt | 448,01 | %3,28 | 120 | 454,40 | -6,39 |
| Akçadağ Fatih Fen Lisesi | Akçadağ | 390,00 | %11,89 | 90 | 390,47 | -0,47 |
| Kerem Aydınlar Fen Lisesi | Arapgir | 369,12 | %16,15 | 90 | 367,69 | +1,43 |
| Doğanşehir Fen Lisesi | Doğanşehir | 361,37 | %17,90 | 90 | 352,70 | +8,67 |
2026’da merkezdeki üç fen lisesinin puanı 3–6,5 puan geriledi. İlçelerde durum farklı: Akçadağ ve Arapgir neredeyse sabit kaldı, Doğanşehir Fen Lisesi ise 8,67 puan yükseldi.
Malatya Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları
Malatya’da LGS puanıyla öğrenci alan Anadolu liseleri Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerinde toplanıyor. Malatya Anadolu Lisesi ve Şehriban Günata Anadolu Lisesi bu grubun en seçicileri.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Malatya Anadolu Lisesi | Battalgazi | 435,62 | %4,72 | 120 | 437,45 | -1,83 |
| Şehriban Günata Anadolu Lisesi | Yeşilyurt | 427,34 | %5,81 | 120 | 431,09 | -3,75 |
| Malatya Lisesi | Battalgazi | 414,49 | %7,69 | 120 | 412,42 | +2,07 |
| Yusuf Kenan Anadolu Lisesi | Yeşilyurt | 409,73 | %8,45 | 90 | 407,24 | +2,49 |
| Tecde Anadolu Lisesi | Yeşilyurt | 396,97 | %10,62 | 120 | 385,26 | +11,71 |
| Fuat Sezgin Anadolu Lisesi | Battalgazi | 341,70 | %22,77 | 120 | 323,57 | +18,13 |
En üstteki iki Anadolu lisesinin puanı biraz gerilerken Malatya Lisesi, Yusuf Kenan ve özellikle Tecde Anadolu Lisesi (+11,71) yükseldi. Fuat Sezgin Anadolu Lisesi de 18 puan artış gösterdi.
Malatya Sosyal Bilimler Liseleri
Sözel alanda güçlü; hukuk, edebiyat, tarih, psikoloji gibi bölümleri hedefleyen öğrenciler için Malatya’daki sosyal bilimler liseleri şunlar:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi | Battalgazi | 342,86 | %22,48 | 120 | 338,43 | +4,43 |
Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi’nin puanı 2026’da 4,43 puan arttı. %22 civarındaki dilimiyle, sözel alana yönelen öğrenciler için erişilebilir bir seçenek.
Malatya Anadolu İmam Hatip Liseleri (Sınavla Öğrenci Alanlar)
Anadolu imam hatip liselerinin çoğu adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alır. Aşağıdakiler ise belirli programlarında LGS puanıyla öğrenci alanların öne çıkanları.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi | Yeşilyurt | 390,64 | %11,77 | 120 | 384,98 | +5,66 |
| Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı) | Battalgazi | 380,80 | %13,68 | 60 | 374,15 | +6,65 |
| Sadreddin Konevi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi | Yeşilyurt | 329,16 | %26,23 | 60 | 316,21 | +12,95 |
| Hacı Avni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi | Battalgazi | 288,59 | %39,18 | 120 | 281,36 | +7,23 |
Malatya’da imam hatip liselerinin puanları 2026’da genel olarak yükseldi. Selahaddin Eyyubi AİHL +5,66, Sadreddin Konevi Kız AİHL +12,95 puan arttı.
Malatya Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bazı alanları LGS puanıyla öğrenci alır. 2026’da sınavla öğrenci alan programların öne çıkanları:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Şehit Kemal Özalper MTAL (Anadolu Teknik) | Battalgazi | 276,34 | %43,71 | 30 | 254,19 | +22,15 |
| Ayşe Kazancı MTAL (Anadolu Teknik) | Battalgazi | 248,58 | %55,90 | 30 | 236,07 | +12,51 |
Tabloda Anadolu Teknik Programı’yla öğrenci alan ve puanı en yüksek iki MTAL programına yer verdik. İkisinin de puanı 2026’da 12–22 puan yükseldi.
Kaynak: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları. Aynı okulun farklı programları ayrı puanla öğrenci alabilir; tabloda programın en yüksek puanlı satırı verilmiştir.
Malatya Liseleri Okul Okul İnceleme
Aşağıda Malatya’da en yüksek puanla öğrenci alan okulları tek tek ele aldık. Her okul için 2026 sonucunu, 2025’e göre değişimi ve 2027’de bu okulu hedefleyen bir öğrencinin nasıl bir hedef koyması gerektiğini bulacaksınız.
1. Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 472,47 puan ve %1,11 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 3,21 puan geriledi (475,68 → 472,47). Kontenjanı 120 öğrenci. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %0,94 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2. Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi
Battalgazi ilçesindeki Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 458,30 puan ve %2,24 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 5,34 puan geriledi (463,64 → 458,30). Kontenjanı 120 öğrenci. Sayısal derslerde derinlemesine bir eğitim sunuyor; YKS sayısal puan türüne hazırlanmak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %1,90 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
3. Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 448,01 puan ve %3,28 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 6,39 puan geriledi (454,40 → 448,01). Kontenjanı 120 öğrenci. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %2,79 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
4. Malatya Anadolu Lisesi
Battalgazi ilçesindeki Malatya Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 435,62 puan ve %4,72 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 1,83 puan geriledi (437,45 → 435,62). Kontenjanı 120 öğrenci. Dengeli akademik programı ve yabancı dil eğitimiyle, henüz alanını seçmemiş öğrencilere esneklik sağlıyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %4,01 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
5. Şehriban Günata Anadolu Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Şehriban Günata Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 427,34 puan ve %5,81 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 3,75 puan geriledi (431,09 → 427,34). Kontenjanı 120 öğrenci. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %4,94 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
6. Malatya Lisesi
Battalgazi ilçesindeki Malatya Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 414,49 puan ve %7,69 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,07 puan yükseldi (412,42 → 414,49). Kontenjanı 120 öğrenci. Akademik başarısı yüksek öğrenci profiliyle, üniversiteye hazırlıkta güçlü bir ortam sunuyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %6,54 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
7. Yusuf Kenan Anadolu Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Yusuf Kenan Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 409,73 puan ve %8,45 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,49 puan yükseldi (407,24 → 409,73). Kontenjanı 90 öğrenci. Dengeli akademik programı ve yabancı dil eğitimiyle, henüz alanını seçmemiş öğrencilere esneklik sağlıyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %7,18 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
8. Tecde Anadolu Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Tecde Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 396,97 puan ve %10,62 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 11,71 puan yükseldi (385,26 → 396,97). Kontenjanı 120 öğrenci. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %9,03 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
9. Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi
Yeşilyurt ilçesindeki Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi (Anadolu İmam Hatip Lisesi), 2026’da 390,64 puan ve %11,77 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 5,66 puan yükseldi (384,98 → 390,64). Kontenjanı 120 öğrenci. Akademik derslerin yanında din eğitimi de veriyor; bu iki eğitimi birlikte almak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %10,00 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2025’ten 2026’ya Puanlar Nasıl Değişti?
İncelediğimiz 19 okul/programın 5 tanesinde taban puan 2025’e göre geriledi, 13 tanesinde yükseldi; kalanlarında belirgin bir değişim olmadı. En çok yükselen okul Şehit Kemal Özalper MTAL (Anadolu Teknik) (+22,15), en çok gerileyen ise Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi (-6,39) oldu.
Taban puanlar sınavın zorluğuna göre her yıl değişir. Bir okulun puanının düşmesi, o okula girişin kolaylaştığı anlamına gelmeyebilir; çünkü aynı yıl tüm öğrencilerin puanları da düşmüş olabilir. Bu yüzden karşılaştırma yaparken yüzdelik dilime bakmak daha sağlıklıdır. Yüzdelik dilimi iyileşen (sayısı küçülen) okullar, gerçekten daha fazla talep görüyor demektir.
2027 İçin Hedef Aralıkları
Aşağıdaki tablo, 2026 yerleştirme sonuçlarından yola çıkarak 2027’de her okul için nasıl bir yüzdelik dilim hedefi koymanız gerektiğini gösteriyor. “Güvenli hedef”, 2026 diliminin yaklaşık %15 daha iyisidir; bu seviyedeki bir öğrenci, puanlar biraz yükselse bile okula büyük olasılıkla yerleşir. “Sınırda” ise 2026 dilimi ile onun biraz gerisi arasındaki risklidir.
| Okul | 2026 yüzdelik | Güvenli hedef | Sınırda (riskli) |
|---|---|---|---|
| Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi | %1,11 | %0,94 ve daha iyi | %1,11 – %1,28 |
| Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi | %2,24 | %1,90 ve daha iyi | %2,24 – %2,58 |
| Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi | %3,28 | %2,79 ve daha iyi | %3,28 – %3,77 |
| Malatya Anadolu Lisesi | %4,72 | %4,01 ve daha iyi | %4,72 – %5,43 |
| Şehriban Günata Anadolu Lisesi | %5,81 | %4,94 ve daha iyi | %5,81 – %6,68 |
| Malatya Lisesi | %7,69 | %6,54 ve daha iyi | %7,69 – %8,84 |
| Yusuf Kenan Anadolu Lisesi | %8,45 | %7,18 ve daha iyi | %8,45 – %9,72 |
| Tecde Anadolu Lisesi | %10,62 | %9,03 ve daha iyi | %10,62 – %12,21 |
| Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi | %11,77 | %10,00 ve daha iyi | %11,77 – %13,54 |
| Akçadağ Fatih Fen Lisesi | %11,89 | %10,11 ve daha iyi | %11,89 – %13,67 |
| Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı) | %13,68 | %11,63 ve daha iyi | %13,68 – %15,73 |
| Kerem Aydınlar Fen Lisesi | %16,15 | %13,73 ve daha iyi | %16,15 – %18,57 |
Bu aralıklar bir tahmin değil, 2026 verisine dayanan bir hedef belirleme yöntemidir. 2027 puanları sınavın zorluğuna ve tercih eğilimlerine göre farklı oluşabilir.
Malatya Liseleri İlçe İlçe Liste
Okula ulaşım süresi, lise yıllarında başarıyı doğrudan etkiler. Malatya’da LGS puanıyla öğrenci alan okulları ilçelerine göre grupladık:
- Yeşilyurt: Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi, Şehriban Günata Anadolu Lisesi, Yusuf Kenan Anadolu Lisesi, Tecde Anadolu Lisesi, Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sadreddin Konevi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
- Battalgazi: Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi, Malatya Anadolu Lisesi, Malatya Lisesi, Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı), Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi, Fuat Sezgin Anadolu Lisesi, Hacı Avni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Kemal Özalper MTAL (Anadolu Teknik), Ayşe Kazancı MTAL (Anadolu Teknik)
- Akçadağ: Akçadağ Fatih Fen Lisesi
- Arapgir: Kerem Aydınlar Fen Lisesi
- Doğanşehir: Doğanşehir Fen Lisesi
Yüzdelik Dilime Göre Malatya Tercih Haritası
| Yüzdelik dilim | Hedeflenebilecek okullar |
|---|---|
| %1 – %3 | Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi |
| %3 – %6 | Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi, Malatya Anadolu Lisesi, Şehriban Günata Anadolu Lisesi |
| %6 – %10 | Malatya Lisesi, Yusuf Kenan Anadolu Lisesi |
| %10 – %20 | Tecde Anadolu Lisesi, Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Akçadağ Fatih Fen Lisesi, Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı), Kerem Aydınlar Fen Lisesi, Doğanşehir Fen Lisesi |
| %20 ve üzeri | Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi, Fuat Sezgin Anadolu Lisesi, Sadreddin Konevi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hacı Avni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Kemal Özalper MTAL (Anadolu Teknik), Ayşe Kazancı MTAL (Anadolu Teknik) |
Örnek Tercih Listeleri
Aşağıda üç farklı öğrenci profili için Malatya okullarından oluşan örnek listeler var. Her listede üstte biraz zorlayıcı, ortada öğrencinin dilimine denk ve altta güvenli okullar sıralanıyor. Bu listeler fikir vermek içindir; kendi tercihinizi okulların programına, ulaşıma ve ilgi alanınıza göre kişiselleştirin.
Yüzdelik dilimi yaklaşık %2 olan öğrenci
- Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi (%2,24)
- Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi (%3,28)
- Malatya Anadolu Lisesi (%4,72)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %6 olan öğrenci
- Malatya Anadolu Lisesi (%4,72)
- Şehriban Günata Anadolu Lisesi (%5,81)
- Malatya Lisesi (%7,69)
- Yusuf Kenan Anadolu Lisesi (%8,45)
- Tecde Anadolu Lisesi (%10,62)
- Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi (%11,77)
- Akçadağ Fatih Fen Lisesi (%11,89)
- Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı) (%13,68)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %15 olan öğrenci
- Tecde Anadolu Lisesi (%10,62)
- Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi (%11,77)
- Akçadağ Fatih Fen Lisesi (%11,89)
- Enesler Fen ve Teknoloji AİHL (hazırlıklı) (%13,68)
- Kerem Aydınlar Fen Lisesi (%16,15)
- Doğanşehir Fen Lisesi (%17,90)
- Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi (%22,48)
- Fuat Sezgin Anadolu Lisesi (%22,77)
- Sadreddin Konevi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (%26,23)
Okul Seçerken Dikkat Edilecek 7 Kriter
- Yüzdelik dilim: Taban puandan daha kararlı bir göstergedir; okulları dilime göre karşılaştırın.
- Okul türü ve ilgi alanı: Sayısal alanda kararlıysanız fen lisesi, alanınızdan emin değilseniz Anadolu lisesi daha esnek bir seçimdir. Farklar için lise türleri rehberimize bakın.
- Yabancı dil programı: Aynı okulda İngilizce ve Almanca gibi farklı programların puanı ayrı oluşabilir.
- Ulaşım: Günlük gidiş-dönüşü 1,5 saati aşan bir okul, dört yıl boyunca ders çalışma zamanından ciddi pay alır.
- Kontenjan: Geniş kontenjanlı okullarda puan dalgalanması daha yumuşaktır.
- Pansiyon: Başka ilçeden gelecekseniz okulun pansiyonu olup olmadığını e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin; ayrıntılar için pansiyonlu liseler rehberimize bakın.
- Okul ortalaması (OBP): Çok seçici bir okulda sınıf ortalaması yüksek olduğu için okul notunuz düşebilir; bu, üniversite sınavındaki OBP katkınızı etkiler.
Merkezi Yerleştirme mi, Yerel Yerleştirme mi?
Bu rehberdeki okulların hepsi merkezi yerleştirmeyle, yani LGS puanıyla öğrenci alır. LGS’ye girmeyen ya da merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve ortaokul başarı puanlarına (OBP) göre kendi bölgelerindeki okullara yerleştirilir. Ayrıntılar için sınavsız yerleştirme rehberimize, OBP hesabı için OBP rehberimize bakabilirsiniz.
2027 LGS Takvimi: Ne Zaman Ne Olacak?
| Aşama | 2026’da | 2027 için beklenti |
|---|---|---|
| Sınavla öğrenci alacak okulların ilanı | — | Mayıs 2027 (valiliklerce) |
| LGS sınavı | 13 Haziran 2026 | Haziran 2027 |
| Sınav sonuçları | 10 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 başı |
| Tercih dönemi | 13–24 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 ortası |
| Yerleştirme sonuçları | 5 Ağustos 2026 | Ağustos 2027 başı |
2027 tarihleri MEB tarafından henüz resmî olarak açıklanmadı.
Tercih sürecinin tamamını adım adım LGS tercih kılavuzumuzda anlattık. Net-puan ilişkisi için LGS’de kaç net kaç puan, çalışma planı için 8. sınıf LGS çalışma programı yazılarımıza bakabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Malatya’nın en iyi lisesi hangisi?
2026 taban puanına göre Malatya’nın en yüksek puanla öğrenci alan okulu 472,47 puan ve %1,11 yüzdelik dilimle Yeşilyurt ilçesindeki Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi’dir. Anadolu liseleri arasında Malatya Anadolu Lisesi (435,62) ilk sırada.
Malatya’da kaç fen lisesi var?
Malatya’da merkezi sınavla öğrenci alan 6 fen lisesi var: Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi, Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi, Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi, Akçadağ Fatih Fen Lisesi, Kerem Aydınlar Fen Lisesi, Doğanşehir Fen Lisesi.
Malatya’da fen lisesine kaç puanla girilir?
2026’da Malatya’daki fen liseleri 361,37 ile 472,47 puan arasında öğrenci aldı. En seçici fen lisesi için ilk %1,11’lik dilimde olmak gerekirken, en düşük puanlı fen lisesi %17,90 civarından öğrenci alıyor.
Malatya Anadolu Lisesi kaç puanla alıyor?
Malatya Anadolu Lisesi 2026’da 435,62 taban puan ve %4,72 yüzdelik dilimle, 120 kontenjanla öğrenci aldı.
Malatya’da sosyal bilimler lisesi var mı?
Evet. Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi 2026’da 342,86 puanla öğrenci aldı.
2027 Malatya taban puanları ne zaman açıklanır?
2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından tercih ve yerleştirme tamamlandığında, Ağustos 2027’de belli olacak.
Malatya’da pansiyonlu lise var mı?
Malatya’daki bazı okullar pansiyon imkânı sunuyor; hangi okulda pansiyon olduğunu MEB’in e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin.
LGS’ye girmeyen öğrenci hangi liseye gider?
LGS’ye girmeyen öğrenciler yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve OBP’lerine göre kendi bölgelerindeki Anadolu, imam hatip veya meslek liselerine yerleştirilir.

