Güncelleme: Kasım 2026 · 2027 LGS’ye hazırlananlar için · Veri: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları
Denizli liseleri 2027 tercih dönemine hazırlanan 8. sınıf öğrencileri ve veliler için bu rehberde Denizli’de LGS puanıyla öğrenci alan tüm okul türlerini topladık: fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liseleri. Her okulun 2026 taban puanını, yüzdelik dilimini, kontenjanını ve 2025’e göre değişimini tablolarda bulabilirsiniz.
2027 taban puanları, sınav ve tercihler tamamlandıktan sonra Ağustos 2027’de oluşacak. O zamana kadar en güvenilir rehber, okulların 2026’daki yerleştirme sonuçları. Bu yüzden rehberin sonunda 2026 verisinden yola çıkarak 2027 için hedef aralıkları ve farklı yüzdelik dilimlerdeki öğrenciler için örnek tercih listeleri hazırladık.
- Denizli’nin en yüksek puanlı okulu Erbakır Fen Lisesi (Merkezefendi): 480,08 puan, %0,65 yüzdelik dilim.
- En yüksek puanlı Anadolu lisesi Lütfi Ege Anadolu Lisesi: 444,79 puan (%3,65).
- Denizli’de merkezi sınavla öğrenci alan 7 fen lisesi ve 3 Anadolu lisesi programı bulunuyor.
- Merkezefendi Belediyesi AİHL 429,17 puanla (%5,56) Denizli’nin Anadolu liselerinden biriyle aynı seviyede öğrenci alıyor.
- Merkezdeki üç fen lisesinin yanında Babadağ, Çivril, Tavas ve Acıpayam’da da birer fen lisesi var.
Denizli Fen Liseleri 2026 Taban Puanları
Denizli’nin fen liseleri şehrin en seçici okulları. Erbakır Fen Lisesi ilk %1’lik dilimden öğrenci alırken AYDEM ve Yaşar Kımıl fen liseleri %1,5–2,5 aralığında. Babadağ, Çivril, Tavas ve Acıpayam’daki fen liseleri ise %8–12 aralığındaki öğrencilere fen lisesi imkânı sunuyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Erbakır Fen Lisesi | Merkezefendi | 480,08 | %0,65 | 150 | 482,44 | -2,36 |
| AYDEM Fen Lisesi | Merkezefendi | 465,93 | %1,59 | 150 | 472,10 | -6,17 |
| Yaşar Kımıl Fen Lisesi | Pamukkale | 455,97 | %2,46 | 150 | 463,16 | -7,19 |
| Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi | Babadağ | 411,69 | %8,10 | 60 | 415,88 | -4,19 |
| Şevkiye Özel Fen Lisesi | Çivril | 404,69 | %9,28 | 60 | 401,39 | +3,30 |
| Özay Gönlüm Fen Lisesi | Tavas | 401,05 | %9,90 | 60 | 397,93 | +3,12 |
| Acıpayam Cumhuriyet Fen Lisesi | Acıpayam | 392,40 | %11,43 | 90 | 392,15 | +0,25 |
2026’da merkezdeki üç fen lisesinin puanı 2,5–7 puan geriledi; ilçelerdeki fen liselerininki ise korundu ya da biraz yükseldi. Yaşar Kımıl Fen Lisesi’ndeki 7 puanlık düşüş, %2,5 civarındaki öğrenciler için fırsat yarattı.
Denizli Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları
Denizli’de LGS puanıyla öğrenci alan Anadolu liselerinin öne çıkanları Merkezefendi’de.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lütfi Ege Anadolu Lisesi | Merkezefendi | 444,79 | %3,65 | 150 | 452,28 | -7,49 |
| Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi | Merkezefendi | 436,22 | %4,65 | 150 | 445,14 | -8,92 |
| Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi | Merkezefendi | 428,90 | %5,59 | 120 | 433,68 | -4,78 |
Üç Anadolu lisesinin de puanı 2026’da 5–9 puan düştü. Bu, %4–6 aralığındaki öğrenciler için fırsat; ama bir sonraki yıl puanın geri yükselebileceğini de hesaba katın.
Denizli Sosyal Bilimler Liseleri
Sözel alanda güçlü; hukuk, edebiyat, tarih, psikoloji gibi bölümleri hedefleyen öğrenciler için Denizli’deki sosyal bilimler liseleri şunlar:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız) | Merkezefendi | 425,43 | %6,06 | 90 | 428,95 | -3,52 |
| İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı) | Merkezefendi | 413,88 | %7,79 | 90 | 417,34 | -3,46 |
Denizli Anadolu İmam Hatip Liseleri (Sınavla Öğrenci Alanlar)
Anadolu imam hatip liselerinin çoğu adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alır. Aşağıdakiler ise belirli programlarında LGS puanıyla öğrenci alanların öne çıkanları.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Merkezefendi Belediyesi AİHL | Merkezefendi | 429,17 | %5,56 | 90 | 430,58 | -1,41 |
| Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi | Merkezefendi | 379,71 | %13,91 | 90 | 354,58 | +25,13 |
| Hatipzade Veli Başer AİHL (hazırlıklı) | Merkezefendi | 374,47 | %15,01 | 40 | 349,02 | +25,45 |
| Pamukkale Belediyesi Muhammet Serter AİHL | Pamukkale | 347,02 | %21,41 | 40 | 326,75 | +20,27 |
| Bağbaşı AİHL (hazırlıklı) | Pamukkale | 337,56 | %23,89 | 40 | 318,01 | +19,55 |
Denizli’de imam hatip liselerinin puanları 2026’da belirgin şekilde yükseldi; örneğin Denizli AİHL 354,58’den 379,71’e çıktı.
Denizli Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bazı alanları LGS puanıyla öğrenci alır. 2026’da sınavla öğrenci alan programların öne çıkanları:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orhan Abalıoğlu MTAL | Pamukkale | 316,30 | %30,01 | 30 | 317,28 | -0,98 |
| Atatürk MTAL | Pamukkale | 261,25 | %49,95 | 30 | 257,12 | +4,13 |
Kaynak: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları. Aynı okulun farklı programları ayrı puanla öğrenci alabilir; tabloda programın en yüksek puanlı satırı verilmiştir.
Denizli Liseleri Okul Okul İnceleme
Aşağıda Denizli’de en yüksek puanla öğrenci alan okulları tek tek ele aldık. Her okul için 2026 sonucunu, 2025’e göre değişimi ve 2027’de bu okulu hedefleyen bir öğrencinin nasıl bir hedef koyması gerektiğini bulacaksınız.
1. Erbakır Fen Lisesi
Merkezefendi ilçesindeki Erbakır Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 480,08 puan ve %0,65 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,36 puan geriledi (482,44 → 480,08). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %0,55 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2. AYDEM Fen Lisesi
Merkezefendi ilçesindeki AYDEM Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 465,93 puan ve %1,59 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 6,17 puan geriledi (472,10 → 465,93). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. Sayısal derslerde derinlemesine bir eğitim sunuyor; YKS sayısal puan türüne hazırlanmak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %1,35 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
3. Yaşar Kımıl Fen Lisesi
Pamukkale ilçesindeki Yaşar Kımıl Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 455,97 puan ve %2,46 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 7,19 puan geriledi (463,16 → 455,97). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %2,09 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
4. Lütfi Ege Anadolu Lisesi
Merkezefendi ilçesindeki Lütfi Ege Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 444,79 puan ve %3,65 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 7,49 puan geriledi (452,28 → 444,79). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. Dengeli akademik programı ve yabancı dil eğitimiyle, henüz alanını seçmemiş öğrencilere esneklik sağlıyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %3,10 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
5. Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi
Merkezefendi ilçesindeki Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 436,22 puan ve %4,65 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 8,92 puan geriledi (445,14 → 436,22). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %3,95 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
6. Merkezefendi Belediyesi AİHL
Merkezefendi ilçesindeki Merkezefendi Belediyesi AİHL (Anadolu İmam Hatip Lisesi), 2026’da 429,17 puan ve %5,56 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 1,41 puan geriledi (430,58 → 429,17). Kontenjanı 90 öğrenci. Akademik derslerin yanında din eğitimi de veriyor; bu iki eğitimi birlikte almak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %4,73 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
7. Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi
Merkezefendi ilçesindeki Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 428,90 puan ve %5,59 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 4,78 puan geriledi (433,68 → 428,90). Kontenjanı 120 öğrenci. Dengeli akademik programı ve yabancı dil eğitimiyle, henüz alanını seçmemiş öğrencilere esneklik sağlıyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %4,75 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
8. İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız)
Merkezefendi ilçesindeki İbrahim Cinkaya SBL (Sosyal Bilimler Lisesi), 2026’da 425,43 puan ve %6,06 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 3,52 puan geriledi (428,95 → 425,43). Kontenjanı 90 öğrenci. Edebiyat, tarih ve sosyal bilimlere ağırlık veriyor; hukuk, psikoloji, öğretmenlik gibi bölümleri hedefleyen öğrencilere uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %5,15 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
9. İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı)
Merkezefendi ilçesindeki İbrahim Cinkaya SBL (Sosyal Bilimler Lisesi), 2026’da 413,88 puan ve %7,79 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 3,46 puan geriledi (417,34 → 413,88). Kontenjanı 90 öğrenci. Edebiyat, tarih ve sosyal bilimlere ağırlık veriyor; hukuk, psikoloji, öğretmenlik gibi bölümleri hedefleyen öğrencilere uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %6,62 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2025’ten 2026’ya Puanlar Nasıl Değişti?
İncelediğimiz 19 okul/programın 10 tanesinde taban puan 2025’e göre geriledi, 7 tanesinde yükseldi; kalanlarında belirgin bir değişim olmadı. En çok yükselen okul Hatipzade Veli Başer AİHL (hazırlıklı) (+25,45), en çok gerileyen ise Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi (-8,92) oldu.
Taban puanlar sınavın zorluğuna göre her yıl değişir. Bir okulun puanının düşmesi, o okula girişin kolaylaştığı anlamına gelmeyebilir; çünkü aynı yıl tüm öğrencilerin puanları da düşmüş olabilir. Bu yüzden karşılaştırma yaparken yüzdelik dilime bakmak daha sağlıklıdır. Yüzdelik dilimi iyileşen (sayısı küçülen) okullar, gerçekten daha fazla talep görüyor demektir.
2027 İçin Hedef Aralıkları
Aşağıdaki tablo, 2026 yerleştirme sonuçlarından yola çıkarak 2027’de her okul için nasıl bir yüzdelik dilim hedefi koymanız gerektiğini gösteriyor. “Güvenli hedef”, 2026 diliminin yaklaşık %15 daha iyisidir; bu seviyedeki bir öğrenci, puanlar biraz yükselse bile okula büyük olasılıkla yerleşir. “Sınırda” ise 2026 dilimi ile onun biraz gerisi arasındaki risklidir.
| Okul | 2026 yüzdelik | Güvenli hedef | Sınırda (riskli) |
|---|---|---|---|
| Erbakır Fen Lisesi | %0,65 | %0,55 ve daha iyi | %0,65 – %0,75 |
| AYDEM Fen Lisesi | %1,59 | %1,35 ve daha iyi | %1,59 – %1,83 |
| Yaşar Kımıl Fen Lisesi | %2,46 | %2,09 ve daha iyi | %2,46 – %2,83 |
| Lütfi Ege Anadolu Lisesi | %3,65 | %3,10 ve daha iyi | %3,65 – %4,20 |
| Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi | %4,65 | %3,95 ve daha iyi | %4,65 – %5,35 |
| Merkezefendi Belediyesi AİHL | %5,56 | %4,73 ve daha iyi | %5,56 – %6,39 |
| Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi | %5,59 | %4,75 ve daha iyi | %5,59 – %6,43 |
| İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız) | %6,06 | %5,15 ve daha iyi | %6,06 – %6,97 |
| İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı) | %7,79 | %6,62 ve daha iyi | %7,79 – %8,96 |
| Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi | %8,10 | %6,88 ve daha iyi | %8,10 – %9,31 |
| Şevkiye Özel Fen Lisesi | %9,28 | %7,89 ve daha iyi | %9,28 – %10,67 |
| Özay Gönlüm Fen Lisesi | %9,90 | %8,42 ve daha iyi | %9,90 – %11,38 |
Bu aralıklar bir tahmin değil, 2026 verisine dayanan bir hedef belirleme yöntemidir. 2027 puanları sınavın zorluğuna ve tercih eğilimlerine göre farklı oluşabilir.
Denizli Liseleri İlçe İlçe Liste
Okula ulaşım süresi, lise yıllarında başarıyı doğrudan etkiler. Denizli’de LGS puanıyla öğrenci alan okulları ilçelerine göre grupladık:
- Merkezefendi: Erbakır Fen Lisesi, AYDEM Fen Lisesi, Lütfi Ege Anadolu Lisesi, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi, Merkezefendi Belediyesi AİHL, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi, İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız), İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı), Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hatipzade Veli Başer AİHL (hazırlıklı)
- Pamukkale: Yaşar Kımıl Fen Lisesi, Pamukkale Belediyesi Muhammet Serter AİHL, Bağbaşı AİHL (hazırlıklı), Orhan Abalıoğlu MTAL, Atatürk MTAL
- Babadağ: Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi
- Çivril: Şevkiye Özel Fen Lisesi
- Tavas: Özay Gönlüm Fen Lisesi
- Acıpayam: Acıpayam Cumhuriyet Fen Lisesi
Yüzdelik Dilime Göre Denizli Tercih Haritası
| Yüzdelik dilim | Hedeflenebilecek okullar |
|---|---|
| %1 ve altı | Erbakır Fen Lisesi |
| %1 – %3 | AYDEM Fen Lisesi, Yaşar Kımıl Fen Lisesi |
| %3 – %6 | Lütfi Ege Anadolu Lisesi, Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi, Merkezefendi Belediyesi AİHL, Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi |
| %6 – %10 | İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız), İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı), Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi, Şevkiye Özel Fen Lisesi, Özay Gönlüm Fen Lisesi |
| %10 – %20 | Acıpayam Cumhuriyet Fen Lisesi, Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hatipzade Veli Başer AİHL (hazırlıklı) |
| %20 ve üzeri | Pamukkale Belediyesi Muhammet Serter AİHL, Bağbaşı AİHL (hazırlıklı), Orhan Abalıoğlu MTAL, Atatürk MTAL |
Örnek Tercih Listeleri
Aşağıda üç farklı öğrenci profili için Denizli okullarından oluşan örnek listeler var. Her listede üstte biraz zorlayıcı, ortada öğrencinin dilimine denk ve altta güvenli okullar sıralanıyor. Bu listeler fikir vermek içindir; kendi tercihinizi okulların programına, ulaşıma ve ilgi alanınıza göre kişiselleştirin.
Yüzdelik dilimi yaklaşık %1,5 olan öğrenci
- AYDEM Fen Lisesi (%1,59)
- Yaşar Kımıl Fen Lisesi (%2,46)
- Lütfi Ege Anadolu Lisesi (%3,65)
- Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi (%4,65)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %5 olan öğrenci
- Lütfi Ege Anadolu Lisesi (%3,65)
- Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi (%4,65)
- Merkezefendi Belediyesi AİHL (%5,56)
- Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesi (%5,59)
- İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız) (%6,06)
- İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı) (%7,79)
- Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi (%8,10)
- Şevkiye Özel Fen Lisesi (%9,28)
- Özay Gönlüm Fen Lisesi (%9,90)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %12 olan öğrenci
- Özay Gönlüm Fen Lisesi (%9,90)
- Acıpayam Cumhuriyet Fen Lisesi (%11,43)
- Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi (%13,91)
- Hatipzade Veli Başer AİHL (hazırlıklı) (%15,01)
- Pamukkale Belediyesi Muhammet Serter AİHL (%21,41)
- Bağbaşı AİHL (hazırlıklı) (%23,89)
- Orhan Abalıoğlu MTAL (%30,01)
Okul Seçerken Dikkat Edilecek 7 Kriter
- Yüzdelik dilim: Taban puandan daha kararlı bir göstergedir; okulları dilime göre karşılaştırın.
- Okul türü ve ilgi alanı: Sayısal alanda kararlıysanız fen lisesi, alanınızdan emin değilseniz Anadolu lisesi daha esnek bir seçimdir. Farklar için lise türleri rehberimize bakın.
- Yabancı dil programı: Aynı okulda İngilizce ve Almanca gibi farklı programların puanı ayrı oluşabilir.
- Ulaşım: Günlük gidiş-dönüşü 1,5 saati aşan bir okul, dört yıl boyunca ders çalışma zamanından ciddi pay alır.
- Kontenjan: Geniş kontenjanlı okullarda puan dalgalanması daha yumuşaktır.
- Pansiyon: Başka ilçeden gelecekseniz okulun pansiyonu olup olmadığını e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin; ayrıntılar için pansiyonlu liseler rehberimize bakın.
- Okul ortalaması (OBP): Çok seçici bir okulda sınıf ortalaması yüksek olduğu için okul notunuz düşebilir; bu, üniversite sınavındaki OBP katkınızı etkiler.
Merkezi Yerleştirme mi, Yerel Yerleştirme mi?
Bu rehberdeki okulların hepsi merkezi yerleştirmeyle, yani LGS puanıyla öğrenci alır. LGS’ye girmeyen ya da merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve ortaokul başarı puanlarına (OBP) göre kendi bölgelerindeki okullara yerleştirilir. Ayrıntılar için sınavsız yerleştirme rehberimize, OBP hesabı için OBP rehberimize bakabilirsiniz.
2027 LGS Takvimi: Ne Zaman Ne Olacak?
| Aşama | 2026’da | 2027 için beklenti |
|---|---|---|
| Sınavla öğrenci alacak okulların ilanı | — | Mayıs 2027 (valiliklerce) |
| LGS sınavı | 13 Haziran 2026 | Haziran 2027 |
| Sınav sonuçları | 10 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 başı |
| Tercih dönemi | 13–24 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 ortası |
| Yerleştirme sonuçları | 5 Ağustos 2026 | Ağustos 2027 başı |
2027 tarihleri MEB tarafından henüz resmî olarak açıklanmadı.
Tercih sürecinin tamamını adım adım LGS tercih kılavuzumuzda anlattık. Net-puan ilişkisi için LGS’de kaç net kaç puan, çalışma planı için 8. sınıf LGS çalışma programı yazılarımıza bakabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Denizli’nin en iyi lisesi hangisi?
2026 taban puanına göre Denizli’nin en yüksek puanla öğrenci alan okulu 480,08 puan ve %0,65 yüzdelik dilimle Merkezefendi ilçesindeki Erbakır Fen Lisesi’dir. Anadolu liseleri arasında Lütfi Ege Anadolu Lisesi (444,79) ilk sırada.
Denizli’de kaç fen lisesi var?
Denizli’de merkezi sınavla öğrenci alan 7 fen lisesi var: Erbakır Fen Lisesi, AYDEM Fen Lisesi, Yaşar Kımıl Fen Lisesi, Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi, Şevkiye Özel Fen Lisesi, Özay Gönlüm Fen Lisesi, Acıpayam Cumhuriyet Fen Lisesi.
Denizli’de fen lisesine kaç puanla girilir?
2026’da Denizli’deki fen liseleri 392,40 ile 480,08 puan arasında öğrenci aldı. Merkezdeki en seçici fen lisesi için ilk %0,65’lik dilimde olmak gerekirken, ilçelerdeki fen liseleri %11,43 civarından öğrenci alıyor.
Lütfi Ege Anadolu Lisesi kaç puanla alıyor?
Lütfi Ege Anadolu Lisesi 2026’da 444,79 taban puan ve %3,65 yüzdelik dilimle, 150 kontenjanla öğrenci aldı.
Denizli’de sosyal bilimler lisesi var mı?
Evet. İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıksız) 2026’da 425,43 puanla; İbrahim Cinkaya SBL (hazırlıklı) 2026’da 413,88 puanla öğrenci aldı.
2027 Denizli taban puanları ne zaman açıklanır?
2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından tercih ve yerleştirme tamamlandığında, Ağustos 2027’de belli olacak.
Denizli’de pansiyonlu lise var mı?
Denizli’deki bazı okullar pansiyon imkânı sunuyor; hangi okulda pansiyon olduğunu MEB’in e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin.
LGS’ye girmeyen öğrenci hangi liseye gider?
LGS’ye girmeyen öğrenciler yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve OBP’lerine göre kendi bölgelerindeki Anadolu, imam hatip veya meslek liselerine yerleştirilir.

