Güncelleme: Kasım 2026 · 2027 LGS’ye hazırlananlar için · Veri: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları
Eskişehir liseleri 2027 tercih dönemine hazırlanan 8. sınıf öğrencileri ve veliler için bu rehberde Eskişehir’de LGS puanıyla öğrenci alan tüm okul türlerini topladık: fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liseleri. Her okulun 2026 taban puanını, yüzdelik dilimini, kontenjanını ve 2025’e göre değişimini tablolarda bulabilirsiniz.
2027 taban puanları, sınav ve tercihler tamamlandıktan sonra Ağustos 2027’de oluşacak. O zamana kadar en güvenilir rehber, okulların 2026’daki yerleştirme sonuçları. Bu yüzden rehberin sonunda 2026 verisinden yola çıkarak 2027 için hedef aralıkları ve farklı yüzdelik dilimlerdeki öğrenciler için örnek tercih listeleri hazırladık.
- Eskişehir’in en yüksek puanlı okulu Eskişehir Fatih Fen Lisesi (Odunpazarı): 473,81 puan, %1,03 yüzdelik dilim.
- En yüksek puanlı Anadolu lisesi Eskişehir Anadolu Lisesi: 462,96 puan (%1,83).
- Eskişehir’de merkezi sınavla öğrenci alan 5 fen lisesi ve 3 Anadolu lisesi programı bulunuyor.
- Eskişehir Anadolu Lisesi iki fen lisesinden daha yüksek puanla öğrenci alıyor; şehrin ikinci en seçici okulu.
- Okulların neredeyse tamamı iki merkez ilçede: Odunpazarı ve Tepebaşı.
Eskişehir Fen Liseleri 2026 Taban Puanları
Eskişehir’de merkezi sınavla öğrenci alan 5 fen lisesi var. Fatih Fen Lisesi ilk %1’lik dilime çok yakın öğrencileri alırken, Borsa İstanbul ve Şehit Mehmet Şengül fen liseleri %2,5–3,2 aralığına hitap ediyor. Sivrihisar ve Beylikova’daki fen liseleri ise %15–22 aralığındaki öğrencilere fen lisesi eğitimi alma imkânı veriyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eskişehir Fatih Fen Lisesi | Odunpazarı | 473,81 | %1,03 | 120 | 476,24 | -2,43 |
| Borsa İstanbul Fen Lisesi | Tepebaşı | 455,16 | %2,54 | 120 | 453,90 | +1,26 |
| Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi | Tepebaşı | 449,00 | %3,17 | 90 | 449,02 | -0,02 |
| Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi | Sivrihisar | 371,72 | %15,59 | 60 | 378,44 | -6,72 |
| Beylikova Fen Lisesi | Beylikova | 345,16 | %21,89 | 90 | 344,19 | +0,97 |
2026’da Borsa İstanbul ve Şehit Mehmet Şengül fen liselerinin taban puanı neredeyse sabit kaldı, yüzdelik dilimleri ise iyileşti (Borsa İstanbul %3,39’dan %2,54’e). Yani bu iki okula giriş, puan aynı görünse de aslında zorlaştı.
Eskişehir Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları
Eskişehir’de LGS puanıyla öğrenci alan Anadolu liseleri sayıca az ama güçlü. Eskişehir Anadolu Lisesi, şehrin iki fen lisesinden daha yüksek puanla öğrenci alıyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eskişehir Anadolu Lisesi | Tepebaşı | 462,96 | %1,83 | 120 | 462,78 | +0,18 |
| Atatürk Lisesi | Odunpazarı | 439,98 | %4,19 | 120 | 440,12 | -0,14 |
| Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi | Odunpazarı | 390,33 | %11,82 | 120 | 384,27 | +6,06 |
Atatürk Lisesi, köklü geçmişi ve merkezi konumuyla %4 civarındaki öğrenciler için güçlü bir seçenek. Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin puanı 2026’da yaklaşık 6 puan yükseldi.
Eskişehir Sosyal Bilimler Liseleri
Sözel alanda güçlü; hukuk, edebiyat, tarih, psikoloji gibi bölümleri hedefleyen öğrenciler için Eskişehir’deki sosyal bilimler liseleri şunlar:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi | Odunpazarı | 402,83 | %9,60 | 90 | 407,30 | -4,47 |
| Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi | Tepebaşı | 365,68 | %16,91 | 90 | 367,52 | -1,84 |
Eskişehir Anadolu İmam Hatip Liseleri (Sınavla Öğrenci Alanlar)
Anadolu imam hatip liselerinin çoğu adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alır. Aşağıdakiler ise belirli programlarında LGS puanıyla öğrenci alanların öne çıkanları.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uluslararası Cevat Ülger AİHL (hazırlıklı) | Tepebaşı | 370,08 | %15,94 | 60 | 367,76 | +2,32 |
| Eskişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi | Tepebaşı | 322,48 | %28,17 | 60 | 298,28 | +24,20 |
| Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi | Odunpazarı | 289,68 | %38,79 | 30 | 248,80 | +40,88 |
Eskişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bazı alanları LGS puanıyla öğrenci alır. 2026’da sınavla öğrenci alan programların öne çıkanları:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sabiha Gökçen MTAL | Tepebaşı | 416,78 | %7,33 | 30 | 412,01 | +4,77 |
| Atatürk MTAL | Odunpazarı | 320,77 | %28,68 | 30 | 333,71 | -12,94 |
| Mustafa Kemal Atatürk MTAL | Odunpazarı | 316,22 | %30,04 | 30 | 336,20 | -19,98 |
| Ali Güven Turizm MTAL | Tepebaşı | 261,75 | %49,73 | 30 | 241,14 | +20,61 |
Sabiha Gökçen MTAL, 416,78 puanla Eskişehir’in birçok Anadolu ve sosyal bilimler lisesinden yüksek puanla öğrenci alıyor.
Kaynak: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları. Aynı okulun farklı programları ayrı puanla öğrenci alabilir; tabloda programın en yüksek puanlı satırı verilmiştir.
Eskişehir Liseleri Okul Okul İnceleme
Aşağıda Eskişehir’de en yüksek puanla öğrenci alan okulları tek tek ele aldık. Her okul için 2026 sonucunu, 2025’e göre değişimi ve 2027’de bu okulu hedefleyen bir öğrencinin nasıl bir hedef koyması gerektiğini bulacaksınız.
1. Eskişehir Fatih Fen Lisesi
Odunpazarı ilçesindeki Eskişehir Fatih Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 473,81 puan ve %1,03 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,43 puan geriledi (476,24 → 473,81). Kontenjanı 120 öğrenci. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %0,88 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2. Eskişehir Anadolu Lisesi
Tepebaşı ilçesindeki Eskişehir Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 462,96 puan ve %1,83 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre neredeyse değişmedi (462,78). Kontenjanı 120 öğrenci. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %1,56 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
3. Borsa İstanbul Fen Lisesi
Tepebaşı ilçesindeki Borsa İstanbul Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 455,16 puan ve %2,54 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 1,26 puan yükseldi (453,90 → 455,16); okula talep artıyor. Kontenjanı 120 öğrenci. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %2,16 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
4. Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi
Tepebaşı ilçesindeki Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 449,00 puan ve %3,17 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre neredeyse değişmedi (449,02). Kontenjanı 90 öğrenci. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %2,69 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
5. Atatürk Lisesi
Odunpazarı ilçesindeki Atatürk Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 439,98 puan ve %4,19 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre neredeyse değişmedi (440,12). Kontenjanı 120 öğrenci. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %3,56 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
6. Sabiha Gökçen MTAL
Tepebaşı ilçesindeki Sabiha Gökçen MTAL (Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), 2026’da 416,78 puan ve %7,33 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 4,77 puan yükseldi (412,01 → 416,78); okula talep artıyor. Kontenjanı 30 öğrenciyle sınırlı olduğu için puan dalgalanmaları bu okulda daha keskin olabilir. Lise diplomasıyla birlikte bir meslek alanında uzmanlaşma imkânı sunuyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %6,23 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
7. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi
Odunpazarı ilçesindeki Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi (Sosyal Bilimler Lisesi), 2026’da 402,83 puan ve %9,60 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 4,47 puan geriledi (407,30 → 402,83). Kontenjanı 90 öğrenci. Edebiyat, tarih ve sosyal bilimlere ağırlık veriyor; hukuk, psikoloji, öğretmenlik gibi bölümleri hedefleyen öğrencilere uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %8,16 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
8. Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi
Odunpazarı ilçesindeki Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 390,33 puan ve %11,82 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 6,06 puan yükseldi (384,27 → 390,33); okula talep artıyor. Kontenjanı 120 öğrenci. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %10,05 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
9. Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi
Sivrihisar ilçesindeki Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 371,72 puan ve %15,59 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 6,72 puan geriledi (378,44 → 371,72). Kontenjanı 60 öğrenciyle sınırlı olduğu için puan dalgalanmaları bu okulda daha keskin olabilir. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %13,25 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2025’ten 2026’ya Puanlar Nasıl Değişti?
İncelediğimiz 17 okul/programın 6 tanesinde taban puan 2025’e göre geriledi, 7 tanesinde yükseldi; kalanlarında belirgin bir değişim olmadı. En çok yükselen okul Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi (+40,88), en çok gerileyen ise Mustafa Kemal Atatürk MTAL (-19,98) oldu.
Taban puanlar sınavın zorluğuna göre her yıl değişir. Bir okulun puanının düşmesi, o okula girişin kolaylaştığı anlamına gelmeyebilir; çünkü aynı yıl tüm öğrencilerin puanları da düşmüş olabilir. Bu yüzden karşılaştırma yaparken yüzdelik dilime bakmak daha sağlıklıdır. Yüzdelik dilimi iyileşen (sayısı küçülen) okullar, gerçekten daha fazla talep görüyor demektir.
2027 İçin Hedef Aralıkları
Aşağıdaki tablo, 2026 yerleştirme sonuçlarından yola çıkarak 2027’de her okul için nasıl bir yüzdelik dilim hedefi koymanız gerektiğini gösteriyor. “Güvenli hedef”, 2026 diliminin yaklaşık %15 daha iyisidir; bu seviyedeki bir öğrenci, puanlar biraz yükselse bile okula büyük olasılıkla yerleşir. “Sınırda” ise 2026 dilimi ile onun biraz gerisi arasındaki risklidir.
| Okul | 2026 yüzdelik | Güvenli hedef | Sınırda (riskli) |
|---|---|---|---|
| Eskişehir Fatih Fen Lisesi | %1,03 | %0,88 ve daha iyi | %1,03 – %1,18 |
| Eskişehir Anadolu Lisesi | %1,83 | %1,56 ve daha iyi | %1,83 – %2,10 |
| Borsa İstanbul Fen Lisesi | %2,54 | %2,16 ve daha iyi | %2,54 – %2,92 |
| Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi | %3,17 | %2,69 ve daha iyi | %3,17 – %3,65 |
| Atatürk Lisesi | %4,19 | %3,56 ve daha iyi | %4,19 – %4,82 |
| Sabiha Gökçen MTAL | %7,33 | %6,23 ve daha iyi | %7,33 – %8,43 |
| Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi | %9,60 | %8,16 ve daha iyi | %9,60 – %11,04 |
| Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi | %11,82 | %10,05 ve daha iyi | %11,82 – %13,59 |
| Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi | %15,59 | %13,25 ve daha iyi | %15,59 – %17,93 |
| Uluslararası Cevat Ülger AİHL (hazırlıklı) | %15,94 | %13,55 ve daha iyi | %15,94 – %18,33 |
| Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi | %16,91 | %14,37 ve daha iyi | %16,91 – %19,45 |
| Beylikova Fen Lisesi | %21,89 | %18,61 ve daha iyi | %21,89 – %25,17 |
Bu aralıklar bir tahmin değil, 2026 verisine dayanan bir hedef belirleme yöntemidir. 2027 puanları sınavın zorluğuna ve tercih eğilimlerine göre farklı oluşabilir.
Eskişehir Liseleri İlçe İlçe Liste
Okula ulaşım süresi, lise yıllarında başarıyı doğrudan etkiler. Eskişehir’de LGS puanıyla öğrenci alan okulları ilçelerine göre grupladık:
- Tepebaşı: Eskişehir Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Fen Lisesi, Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi, Sabiha Gökçen MTAL, Uluslararası Cevat Ülger AİHL (hazırlıklı), Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi, Eskişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ali Güven Turizm MTAL
- Odunpazarı: Eskişehir Fatih Fen Lisesi, Atatürk Lisesi, Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi, Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi, Atatürk MTAL, Mustafa Kemal Atatürk MTAL, Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi
- Sivrihisar: Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi
- Beylikova: Beylikova Fen Lisesi
Yüzdelik Dilime Göre Eskişehir Tercih Haritası
| Yüzdelik dilim | Hedeflenebilecek okullar |
|---|---|
| %1 – %3 | Eskişehir Fatih Fen Lisesi, Eskişehir Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Fen Lisesi |
| %3 – %6 | Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi, Atatürk Lisesi |
| %6 – %10 | Sabiha Gökçen MTAL, Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi |
| %10 – %20 | Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi, Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi, Uluslararası Cevat Ülger AİHL (hazırlıklı), Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi |
| %20 ve üzeri | Beylikova Fen Lisesi, Eskişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Atatürk MTAL, Mustafa Kemal Atatürk MTAL, Eskişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ali Güven Turizm MTAL |
Örnek Tercih Listeleri
Aşağıda üç farklı öğrenci profili için Eskişehir okullarından oluşan örnek listeler var. Her listede üstte biraz zorlayıcı, ortada öğrencinin dilimine denk ve altta güvenli okullar sıralanıyor. Bu listeler fikir vermek içindir; kendi tercihinizi okulların programına, ulaşıma ve ilgi alanınıza göre kişiselleştirin.
Yüzdelik dilimi yaklaşık %1,5 olan öğrenci
- Eskişehir Fatih Fen Lisesi (%1,03)
- Eskişehir Anadolu Lisesi (%1,83)
- Borsa İstanbul Fen Lisesi (%2,54)
- Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi (%3,17)
- Atatürk Lisesi (%4,19)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %5 olan öğrenci
- Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi (%3,17)
- Atatürk Lisesi (%4,19)
- Sabiha Gökçen MTAL (%7,33)
- Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi (%9,60)
- Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi (%11,82)
- Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi (%15,59)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %15 olan öğrenci
- Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi (%9,60)
- Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi (%11,82)
- Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi (%15,59)
- Uluslararası Cevat Ülger AİHL (hazırlıklı) (%15,94)
- Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi (%16,91)
- Beylikova Fen Lisesi (%21,89)
- Eskişehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (%28,17)
- Atatürk MTAL (%28,68)
- Mustafa Kemal Atatürk MTAL (%30,04)
Okul Seçerken Dikkat Edilecek 7 Kriter
- Yüzdelik dilim: Taban puandan daha kararlı bir göstergedir; okulları dilime göre karşılaştırın.
- Okul türü ve ilgi alanı: Sayısal alanda kararlıysanız fen lisesi, alanınızdan emin değilseniz Anadolu lisesi daha esnek bir seçimdir. Farklar için lise türleri rehberimize bakın.
- Yabancı dil programı: Aynı okulda İngilizce ve Almanca gibi farklı programların puanı ayrı oluşabilir.
- Ulaşım: Günlük gidiş-dönüşü 1,5 saati aşan bir okul, dört yıl boyunca ders çalışma zamanından ciddi pay alır.
- Kontenjan: Geniş kontenjanlı okullarda puan dalgalanması daha yumuşaktır.
- Pansiyon: Başka ilçeden gelecekseniz okulun pansiyonu olup olmadığını e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin; ayrıntılar için pansiyonlu liseler rehberimize bakın.
- Okul ortalaması (OBP): Çok seçici bir okulda sınıf ortalaması yüksek olduğu için okul notunuz düşebilir; bu, üniversite sınavındaki OBP katkınızı etkiler.
Merkezi Yerleştirme mi, Yerel Yerleştirme mi?
Bu rehberdeki okulların hepsi merkezi yerleştirmeyle, yani LGS puanıyla öğrenci alır. LGS’ye girmeyen ya da merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve ortaokul başarı puanlarına (OBP) göre kendi bölgelerindeki okullara yerleştirilir. Ayrıntılar için sınavsız yerleştirme rehberimize, OBP hesabı için OBP rehberimize bakabilirsiniz.
2027 LGS Takvimi: Ne Zaman Ne Olacak?
| Aşama | 2026’da | 2027 için beklenti |
|---|---|---|
| Sınavla öğrenci alacak okulların ilanı | — | Mayıs 2027 (valiliklerce) |
| LGS sınavı | 13 Haziran 2026 | Haziran 2027 |
| Sınav sonuçları | 10 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 başı |
| Tercih dönemi | 13–24 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 ortası |
| Yerleştirme sonuçları | 5 Ağustos 2026 | Ağustos 2027 başı |
2027 tarihleri MEB tarafından henüz resmî olarak açıklanmadı.
Tercih sürecinin tamamını adım adım LGS tercih kılavuzumuzda anlattık. Net-puan ilişkisi için LGS’de kaç net kaç puan, çalışma planı için 8. sınıf LGS çalışma programı yazılarımıza bakabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Eskişehir’in en iyi lisesi hangisi?
2026 taban puanına göre Eskişehir’in en yüksek puanla öğrenci alan okulu 473,81 puan ve %1,03 yüzdelik dilimle Odunpazarı ilçesindeki Eskişehir Fatih Fen Lisesi’dir. Anadolu liseleri arasında Eskişehir Anadolu Lisesi (462,96) ilk sırada.
Eskişehir’de kaç fen lisesi var?
Eskişehir’de merkezi sınavla öğrenci alan 5 fen lisesi var: Eskişehir Fatih Fen Lisesi, Borsa İstanbul Fen Lisesi, Şehit Mehmet Şengül Fen Lisesi, Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi, Beylikova Fen Lisesi.
Eskişehir’de fen lisesine kaç puanla girilir?
2026’da Eskişehir’deki fen liseleri 345,16 ile 473,81 puan arasında öğrenci aldı. Merkezdeki en seçici fen lisesi için ilk %1,03’lik dilimde olmak gerekirken, ilçelerdeki fen liseleri %21,89 civarından öğrenci alıyor.
Eskişehir Anadolu Lisesi kaç puanla alıyor?
Eskişehir Anadolu Lisesi 2026’da 462,96 taban puan ve %1,83 yüzdelik dilimle, 120 kontenjanla öğrenci aldı.
Eskişehir’de sosyal bilimler lisesi var mı?
Evet. Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi 2026’da 402,83 puanla; Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi 2026’da 365,68 puanla öğrenci aldı.
2027 Eskişehir taban puanları ne zaman açıklanır?
2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından tercih ve yerleştirme tamamlandığında, Ağustos 2027’de belli olacak.
Eskişehir’de pansiyonlu lise var mı?
Eskişehir’deki bazı okullar pansiyon imkânı sunuyor; hangi okulda pansiyon olduğunu MEB’in e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin.
LGS’ye girmeyen öğrenci hangi liseye gider?
LGS’ye girmeyen öğrenciler yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve OBP’lerine göre kendi bölgelerindeki Anadolu, imam hatip veya meslek liselerine yerleştirilir.

