Güncelleme: Kasım 2026 · 2027 LGS’ye hazırlananlar için · Veri: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları
Trabzon liseleri 2027 tercih dönemine hazırlanan 8. sınıf öğrencileri ve veliler için bu rehberde Trabzon’da LGS puanıyla öğrenci alan tüm okul türlerini topladık: fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ve mesleki ve teknik Anadolu liseleri. Her okulun 2026 taban puanını, yüzdelik dilimini, kontenjanını ve 2025’e göre değişimini tablolarda bulabilirsiniz.
2027 taban puanları, sınav ve tercihler tamamlandıktan sonra Ağustos 2027’de oluşacak. O zamana kadar en güvenilir rehber, okulların 2026’daki yerleştirme sonuçları. Bu yüzden rehberin sonunda 2026 verisinden yola çıkarak 2027 için hedef aralıkları ve farklı yüzdelik dilimlerdeki öğrenciler için örnek tercih listeleri hazırladık.
- Trabzon’un en yüksek puanlı okulu Trabzon Merkez Fen Lisesi (Ortahisar): 469,99 puan, %1,28 yüzdelik dilim.
- En yüksek puanlı Anadolu lisesi Kanuni Anadolu Lisesi: 431,39 puan (%5,26).
- Trabzon’da merkezi sınavla öğrenci alan 6 fen lisesi ve 5 Anadolu lisesi programı bulunuyor.
- Trabzon’un fen liseleri sahil hattına yayılmış durumda: Ortahisar ve Yomra’nın yanında Akçaabat, Of, Beşikdüzü ve Vakfıkebir’de de birer fen lisesi var.
- En kalabalık kontenjan Tevfik Serdar Anadolu Lisesi‘nde: 180 öğrenci.
Trabzon Fen Liseleri 2026 Taban Puanları
Trabzon’un fen liseleri şehrin en seçici okulları. Trabzon Merkez Fen Lisesi ilk %1,5’lik dilimden, Yomra Fen Lisesi yaklaşık %2’lik dilimden öğrenci alıyor. Akçaabat Fen Lisesi %4’e yakın bir dilimde; Of, Beşikdüzü ve Vakfıkebir’deki fen liseleri ise %8,5–10,5 aralığındaki öğrencilere fen lisesi imkânı sunuyor.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trabzon Merkez Fen Lisesi | Ortahisar | 469,99 | %1,28 | 120 | 476,79 | -6,80 |
| Trabzon Yomra Fen Lisesi | Yomra | 460,07 | %2,08 | 90 | 468,17 | -8,10 |
| Akçaabat Fen Lisesi | Akçaabat | 443,69 | %3,77 | 120 | 454,05 | -10,36 |
| Of Fen Lisesi | Of | 409,11 | %8,56 | 90 | 406,30 | +2,81 |
| Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi | Beşikdüzü | 402,04 | %9,73 | 120 | 404,55 | -2,51 |
| Vakfıkebir Fen Lisesi | Vakfıkebir | 397,12 | %10,59 | 90 | 397,59 | -0,47 |
2026’da en üstteki üç fen lisesinin puanı 6,8–10,4 puan geriledi; en büyük düşüş Akçaabat Fen Lisesi’nde (-10,36). Of Fen Lisesi ise 2,81 puan yükselerek ters yönde hareket etti. İlçelerdeki diğer fen liselerinin puanı ise neredeyse sabit kaldı.
Trabzon Anadolu Liseleri 2026 Taban Puanları
Trabzon’un en yüksek puanlı iki Anadolu lisesi Ortahisar’da. Akçaabat, Sürmene ve Araklı’daki Anadolu liseleri ise merkez dışında yaşayan öğrenciler için önemli seçenekler.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kanuni Anadolu Lisesi | Ortahisar | 431,39 | %5,26 | 150 | 438,95 | -7,56 |
| Tevfik Serdar Anadolu Lisesi | Ortahisar | 413,87 | %7,79 | 180 | 417,84 | -3,97 |
| Akçaabat Anadolu Lisesi | Akçaabat | 393,71 | %11,19 | 120 | 393,23 | +0,48 |
| Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi | Sürmene | 361,74 | %17,81 | 90 | 352,42 | +9,32 |
| Araklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi | Araklı | 332,80 | %25,16 | 90 | 317,15 | +15,65 |
Merkezdeki Kanuni ve Tevfik Serdar Anadolu liselerinin puanı 2026’da 4–7,5 puan geriledi. Buna karşılık ilçe okullarında yükseliş var: Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi +9,32, Araklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi +15,65 puan arttı.
Trabzon Sosyal Bilimler Liseleri
Sözel alanda güçlü; hukuk, edebiyat, tarih, psikoloji gibi bölümleri hedefleyen öğrenciler için Trabzon’daki sosyal bilimler liseleri şunlar:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi | Ortahisar | 383,68 | %13,10 | 120 | 384,00 | -0,32 |
Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin puanı 2026’da neredeyse hiç değişmedi (384,00 → 383,68). Bu istikrar, okulu %12–13 bandındaki sözel ağırlıklı öğrenciler için öngörülebilir bir tercih yapıyor.
Trabzon Anadolu İmam Hatip Liseleri (Sınavla Öğrenci Alanlar)
Anadolu imam hatip liselerinin çoğu adrese dayalı yerleştirmeyle öğrenci alır. Aşağıdakiler ise belirli programlarında LGS puanıyla öğrenci alanların öne çıkanları.
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi | Ortahisar | 408,28 | %8,69 | 90 | 409,24 | -0,96 |
| Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi | Ortahisar | 371,02 | %15,74 | 60 | 372,64 | -1,62 |
| Trabzon Kız AİHL (Arapça hazırlıklı) | Ortahisar | 355,28 | %19,34 | 60 | 336,66 | +18,62 |
| Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi | Akçaabat | 351,20 | %20,34 | 30 | 335,41 | +15,79 |
| Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi | Yomra | 314,77 | %30,49 | 60 | 326,00 | -11,23 |
Dursun Ali Kurt AİHL, %8,69’luk dilimiyle Trabzon’un pek çok Anadolu lisesinden daha seçici. Arapça hazırlık programlı Trabzon Kız AİHL ile Akçaabat AİHL’de ise 2026’da puanlar 16–19 puan yükseldi.
Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bazı alanları LGS puanıyla öğrenci alır. 2026’da sınavla öğrenci alan programların öne çıkanları:
| Okul | İlçe | 2026 Taban | Yüzdelik | Kontenjan | 2025 Taban | Değişim |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Anadolu Teknik) | Ortahisar | 264,11 | %48,71 | 30 | 245,93 | +18,18 |
| Prof. Dr. Necmettin Erbakan MTAL (Anadolu Teknik) | Ortahisar | 248,55 | %55,91 | 60 | 237,60 | +10,95 |
Tabloda yalnızca Anadolu Teknik Programı’yla öğrenci alan ve puanı en yüksek iki MTAL programına yer verdik. İki programın puanı da 2026’da 11–18 puan yükseldi.
Kaynak: MEB 2026 merkezi yerleştirme sonuçları. Aynı okulun farklı programları ayrı puanla öğrenci alabilir; tabloda programın en yüksek puanlı satırı verilmiştir.
Trabzon Liseleri Okul Okul İnceleme
Aşağıda Trabzon’da en yüksek puanla öğrenci alan okulları tek tek ele aldık. Her okul için 2026 sonucunu, 2025’e göre değişimi ve 2027’de bu okulu hedefleyen bir öğrencinin nasıl bir hedef koyması gerektiğini bulacaksınız.
1. Trabzon Merkez Fen Lisesi
Ortahisar ilçesindeki Trabzon Merkez Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 469,99 puan ve %1,28 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 6,80 puan geriledi (476,79 → 469,99). Kontenjanı 120 öğrenci. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %1,09 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2. Trabzon Yomra Fen Lisesi
Yomra ilçesindeki Trabzon Yomra Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 460,07 puan ve %2,08 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 8,10 puan geriledi (468,17 → 460,07). Kontenjanı 90 öğrenci. Sayısal derslerde derinlemesine bir eğitim sunuyor; YKS sayısal puan türüne hazırlanmak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %1,77 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
3. Akçaabat Fen Lisesi
Akçaabat ilçesindeki Akçaabat Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 443,69 puan ve %3,77 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 10,36 puan geriledi (454,05 → 443,69). Kontenjanı 120 öğrenci. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %3,20 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
4. Kanuni Anadolu Lisesi
Ortahisar ilçesindeki Kanuni Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 431,39 puan ve %5,26 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 7,56 puan geriledi (438,95 → 431,39). 150 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. Dengeli akademik programı ve yabancı dil eğitimiyle, henüz alanını seçmemiş öğrencilere esneklik sağlıyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %4,47 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
5. Tevfik Serdar Anadolu Lisesi
Ortahisar ilçesindeki Tevfik Serdar Anadolu Lisesi (Anadolu Lisesi), 2026’da 413,87 puan ve %7,79 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 3,97 puan geriledi (417,84 → 413,87). 180 öğrencilik geniş kontenjanı, benzer puanlı okullara göre yerleşme şansını artırıyor. 11. sınıfta sayısal, eşit ağırlık veya sözel alana yönelme imkânı veren güçlü bir Anadolu lisesi. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %6,62 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
6. Of Fen Lisesi
Of ilçesindeki Of Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 409,11 puan ve %8,56 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,81 puan yükseldi (406,30 → 409,11). Kontenjanı 90 öğrenci. Matematik ve fen bilimleri ağırlıklı, yoğun tempolu bir programı var; tıp, mühendislik gibi sayısal bölümleri hedefleyen öğrenciler için uygun. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %7,28 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
7. Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi
Ortahisar ilçesindeki Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi (Anadolu İmam Hatip Lisesi), 2026’da 408,28 puan ve %8,69 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 0,96 puan geriledi (409,24 → 408,28). Kontenjanı 90 öğrenci. Akademik derslerin yanında din eğitimi de veriyor; bu iki eğitimi birlikte almak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %7,39 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
8. Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi
Beşikdüzü ilçesindeki Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 402,04 puan ve %9,73 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’e göre 2,51 puan geriledi (404,55 → 402,04). Kontenjanı 120 öğrenci. Sayısal derslerde derinlemesine bir eğitim sunuyor; YKS sayısal puan türüne hazırlanmak isteyen öğrencilere hitap ediyor. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %8,27 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
9. Vakfıkebir Fen Lisesi
Vakfıkebir ilçesindeki Vakfıkebir Fen Lisesi (Fen Lisesi), 2026’da 397,12 puan ve %10,59 yüzdelik dilimle öğrenci aldı. Taban puanı 2025’le hemen hemen aynı kaldı (397,59 → 397,12). Kontenjanı 90 öğrenci. Fen lisesi olduğu için ders yükü yüksek; sayısal alanda kararlı ve çalışma disiplini oturmuş öğrenciler için doğru adres. 2027’de bu okulu rahatça hedeflemek isteyen bir öğrencinin, denemelerde yüzdelik dilimini yaklaşık %9,00 ve daha iyi bir seviyede tutması güvenli bir hedef olur.
2025’ten 2026’ya Puanlar Nasıl Değişti?
İncelediğimiz 19 okul/programın 9 tanesinde taban puan 2025’e göre geriledi, 7 tanesinde yükseldi; kalanlarında belirgin bir değişim olmadı. En çok yükselen okul Trabzon Kız AİHL (Arapça hazırlıklı) (+18,62), en çok gerileyen ise Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi (-11,23) oldu.
Taban puanlar sınavın zorluğuna göre her yıl değişir. Bir okulun puanının düşmesi, o okula girişin kolaylaştığı anlamına gelmeyebilir; çünkü aynı yıl tüm öğrencilerin puanları da düşmüş olabilir. Bu yüzden karşılaştırma yaparken yüzdelik dilime bakmak daha sağlıklıdır. Yüzdelik dilimi iyileşen (sayısı küçülen) okullar, gerçekten daha fazla talep görüyor demektir.
2027 İçin Hedef Aralıkları
Aşağıdaki tablo, 2026 yerleştirme sonuçlarından yola çıkarak 2027’de her okul için nasıl bir yüzdelik dilim hedefi koymanız gerektiğini gösteriyor. “Güvenli hedef”, 2026 diliminin yaklaşık %15 daha iyisidir; bu seviyedeki bir öğrenci, puanlar biraz yükselse bile okula büyük olasılıkla yerleşir. “Sınırda” ise 2026 dilimi ile onun biraz gerisi arasındaki risklidir.
| Okul | 2026 yüzdelik | Güvenli hedef | Sınırda (riskli) |
|---|---|---|---|
| Trabzon Merkez Fen Lisesi | %1,28 | %1,09 ve daha iyi | %1,28 – %1,47 |
| Trabzon Yomra Fen Lisesi | %2,08 | %1,77 ve daha iyi | %2,08 – %2,39 |
| Akçaabat Fen Lisesi | %3,77 | %3,20 ve daha iyi | %3,77 – %4,34 |
| Kanuni Anadolu Lisesi | %5,26 | %4,47 ve daha iyi | %5,26 – %6,05 |
| Tevfik Serdar Anadolu Lisesi | %7,79 | %6,62 ve daha iyi | %7,79 – %8,96 |
| Of Fen Lisesi | %8,56 | %7,28 ve daha iyi | %8,56 – %9,84 |
| Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi | %8,69 | %7,39 ve daha iyi | %8,69 – %9,99 |
| Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi | %9,73 | %8,27 ve daha iyi | %9,73 – %11,19 |
| Vakfıkebir Fen Lisesi | %10,59 | %9,00 ve daha iyi | %10,59 – %12,18 |
| Akçaabat Anadolu Lisesi | %11,19 | %9,51 ve daha iyi | %11,19 – %12,87 |
| Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi | %13,10 | %11,13 ve daha iyi | %13,10 – %15,06 |
| Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi | %15,74 | %13,38 ve daha iyi | %15,74 – %18,10 |
Bu aralıklar bir tahmin değil, 2026 verisine dayanan bir hedef belirleme yöntemidir. 2027 puanları sınavın zorluğuna ve tercih eğilimlerine göre farklı oluşabilir.
Trabzon Liseleri İlçe İlçe Liste
Okula ulaşım süresi, lise yıllarında başarıyı doğrudan etkiler. Trabzon’da LGS puanıyla öğrenci alan okulları ilçelerine göre grupladık:
- Ortahisar: Trabzon Merkez Fen Lisesi, Kanuni Anadolu Lisesi, Tevfik Serdar Anadolu Lisesi, Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi, Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi, Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Trabzon Kız AİHL (Arapça hazırlıklı), Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Anadolu Teknik), Prof. Dr. Necmettin Erbakan MTAL (Anadolu Teknik)
- Yomra: Trabzon Yomra Fen Lisesi, Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi
- Akçaabat: Akçaabat Fen Lisesi, Akçaabat Anadolu Lisesi, Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi
- Of: Of Fen Lisesi
- Beşikdüzü: Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi
- Vakfıkebir: Vakfıkebir Fen Lisesi
- Sürmene: Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi
- Araklı: Araklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi
Yüzdelik Dilime Göre Trabzon Tercih Haritası
| Yüzdelik dilim | Hedeflenebilecek okullar |
|---|---|
| %1 – %3 | Trabzon Merkez Fen Lisesi, Trabzon Yomra Fen Lisesi |
| %3 – %6 | Akçaabat Fen Lisesi, Kanuni Anadolu Lisesi |
| %6 – %10 | Tevfik Serdar Anadolu Lisesi, Of Fen Lisesi, Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi |
| %10 – %20 | Vakfıkebir Fen Lisesi, Akçaabat Anadolu Lisesi, Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi, Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi, Trabzon Kız AİHL (Arapça hazırlıklı) |
| %20 ve üzeri | Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi, Araklı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Anadolu Teknik), Prof. Dr. Necmettin Erbakan MTAL (Anadolu Teknik) |
Örnek Tercih Listeleri
Aşağıda üç farklı öğrenci profili için Trabzon okullarından oluşan örnek listeler var. Her listede üstte biraz zorlayıcı, ortada öğrencinin dilimine denk ve altta güvenli okullar sıralanıyor. Bu listeler fikir vermek içindir; kendi tercihinizi okulların programına, ulaşıma ve ilgi alanınıza göre kişiselleştirin.
Yüzdelik dilimi yaklaşık %1,5 olan öğrenci
- Trabzon Merkez Fen Lisesi (%1,28)
- Trabzon Yomra Fen Lisesi (%2,08)
- Akçaabat Fen Lisesi (%3,77)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %5 olan öğrenci
- Akçaabat Fen Lisesi (%3,77)
- Kanuni Anadolu Lisesi (%5,26)
- Tevfik Serdar Anadolu Lisesi (%7,79)
- Of Fen Lisesi (%8,56)
- Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi (%8,69)
- Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi (%9,73)
- Vakfıkebir Fen Lisesi (%10,59)
- Akçaabat Anadolu Lisesi (%11,19)
Yüzdelik dilimi yaklaşık %12 olan öğrenci
- Of Fen Lisesi (%8,56)
- Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi (%8,69)
- Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi (%9,73)
- Vakfıkebir Fen Lisesi (%10,59)
- Akçaabat Anadolu Lisesi (%11,19)
- Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi (%13,10)
- Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (%15,74)
- Sürmene Hasan Tahsin Kırali Anadolu Lisesi (%17,81)
- Trabzon Kız AİHL (Arapça hazırlıklı) (%19,34)
Okul Seçerken Dikkat Edilecek 7 Kriter
- Yüzdelik dilim: Taban puandan daha kararlı bir göstergedir; okulları dilime göre karşılaştırın.
- Okul türü ve ilgi alanı: Sayısal alanda kararlıysanız fen lisesi, alanınızdan emin değilseniz Anadolu lisesi daha esnek bir seçimdir. Farklar için lise türleri rehberimize bakın.
- Yabancı dil programı: Aynı okulda İngilizce ve Almanca gibi farklı programların puanı ayrı oluşabilir.
- Ulaşım: Günlük gidiş-dönüşü 1,5 saati aşan bir okul, dört yıl boyunca ders çalışma zamanından ciddi pay alır.
- Kontenjan: Geniş kontenjanlı okullarda puan dalgalanması daha yumuşaktır.
- Pansiyon: Başka ilçeden gelecekseniz okulun pansiyonu olup olmadığını e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin; ayrıntılar için pansiyonlu liseler rehberimize bakın.
- Okul ortalaması (OBP): Çok seçici bir okulda sınıf ortalaması yüksek olduğu için okul notunuz düşebilir; bu, üniversite sınavındaki OBP katkınızı etkiler.
Merkezi Yerleştirme mi, Yerel Yerleştirme mi?
Bu rehberdeki okulların hepsi merkezi yerleştirmeyle, yani LGS puanıyla öğrenci alır. LGS’ye girmeyen ya da merkezi yerleştirmede bir okula yerleşemeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve ortaokul başarı puanlarına (OBP) göre kendi bölgelerindeki okullara yerleştirilir. Ayrıntılar için sınavsız yerleştirme rehberimize, OBP hesabı için OBP rehberimize bakabilirsiniz.
2027 LGS Takvimi: Ne Zaman Ne Olacak?
| Aşama | 2026’da | 2027 için beklenti |
|---|---|---|
| Sınavla öğrenci alacak okulların ilanı | — | Mayıs 2027 (valiliklerce) |
| LGS sınavı | 13 Haziran 2026 | Haziran 2027 |
| Sınav sonuçları | 10 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 başı |
| Tercih dönemi | 13–24 Temmuz 2026 | Temmuz 2027 ortası |
| Yerleştirme sonuçları | 5 Ağustos 2026 | Ağustos 2027 başı |
2027 tarihleri MEB tarafından henüz resmî olarak açıklanmadı.
Tercih sürecinin tamamını adım adım LGS tercih kılavuzumuzda anlattık. Net-puan ilişkisi için LGS’de kaç net kaç puan, çalışma planı için 8. sınıf LGS çalışma programı yazılarımıza bakabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular
Trabzon’un en iyi lisesi hangisi?
2026 taban puanına göre Trabzon’un en yüksek puanla öğrenci alan okulu 469,99 puan ve %1,28 yüzdelik dilimle Ortahisar ilçesindeki Trabzon Merkez Fen Lisesi’dir. Anadolu liseleri arasında Kanuni Anadolu Lisesi (431,39) ilk sırada.
Trabzon’da kaç fen lisesi var?
Trabzon’da merkezi sınavla öğrenci alan 6 fen lisesi var: Trabzon Merkez Fen Lisesi, Trabzon Yomra Fen Lisesi, Akçaabat Fen Lisesi, Of Fen Lisesi, Beşikdüzü Borsa İstanbul Fen Lisesi, Vakfıkebir Fen Lisesi.
Trabzon’da fen lisesine kaç puanla girilir?
2026’da Trabzon’daki fen liseleri 397,12 ile 469,99 puan arasında öğrenci aldı. En seçici fen lisesi için ilk %1,28’lik dilimde olmak gerekirken, en düşük puanlı fen lisesi %10,59 civarından öğrenci alıyor.
Kanuni Anadolu Lisesi kaç puanla alıyor?
Kanuni Anadolu Lisesi 2026’da 431,39 taban puan ve %5,26 yüzdelik dilimle, 150 kontenjanla öğrenci aldı.
Trabzon’da sosyal bilimler lisesi var mı?
Evet. Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi 2026’da 383,68 puanla öğrenci aldı.
2027 Trabzon taban puanları ne zaman açıklanır?
2027 taban puanları, 2027 LGS’nin ardından tercih ve yerleştirme tamamlandığında, Ağustos 2027’de belli olacak.
Trabzon’da pansiyonlu lise var mı?
Trabzon’daki bazı okullar pansiyon imkânı sunuyor; hangi okulda pansiyon olduğunu MEB’in e-Okul tercih kılavuzundan kontrol edin.
LGS’ye girmeyen öğrenci hangi liseye gider?
LGS’ye girmeyen öğrenciler yerel yerleştirmeyle, adreslerine ve OBP’lerine göre kendi bölgelerindeki Anadolu, imam hatip veya meslek liselerine yerleştirilir.

